Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Dwór Sunnersta.

Sunnersta leży w granicach Uppsala.

Obecność cmentarzyska w Sunnersta wskazuje na to, że ten teren był zamieszkały już w czasach prechistorycznych. Z czasów wikingów znajduje się w tym miejscu cmentarzysko. Badania archeologiczne wskazują na to, że tutejszą osadę zamieszkiwali dosyć zamożni wikingowie.

W tekstach źródłowych najstarszą wzmiankę o Sunnersta można znaleźć w dokumentach z 1295 roku. W XVII wieku okoliczne tereny były królewskim terenem łowieckim.

Do XIX wieku Sunnersta była wsią zamieszkałą przez rolników, którzy dzierżawili grunty orne od kościoła. Około 1800 roku majątek Sunnersta przejął grunty rolne i zaczął zatrudniać staterów. Obecny budynek dworku został zbudowany około roku 1800.

Dwór to główny budynek oraz dwa niewielkie skrzydła dworu.

Początkowo właściciele Sunnersta Herrgård bardzo szybko się zmieniali. Od 1874 roku do 1906 roku właścicielem dworu był baron Ludvig Theodor Stiernstedt. Następnie dworek służył za dom spokojnej starości. W 1957 roku Sunnersta Herrgård został wykupiony przez gminę Uppsala i przekształcony w schronisko prowadzące własne gospodarstwo rolne. W 2019 roku dwór został sprzedany.

Obecnie mieści się w nim hotel i centrum konferencyjne.

W Sunnersta, niedaleko dworu mieszka Jan Torsten Ohlsson, aktor dziecięcy, który zagrał Emila w Emil i Lönneberga.