Szwedzkie przysmaki,  Szwedzkie święta

Dzień Gofra w Szwecji.

Wiecie, że jest coś takiego jak Dzień Gofra? Wczoraj przez przypadek dowiedziałam się o tym. Będziemy mieli w niedzielę gościa i oczywiście muszę coś przygotować do jedzenia. Stwierdziłam, że najlepiej coś sprawdzonego i coś co najlepiej mi wychodzi –  takim czymś jest zapiekanka ziemniaczana.

W naszym ulubionym sklepie do którego musieliśmy wybrać się po składniki do zapiekanki zauważyłam, że na stoisku przy którym zazwyczaj w czwartki i w piątki są degustacje, stoją składniki do gofrów. Trochę zdziwiłam się i pomyślałam, że może coś pozmieniali i teraz degustacje są w środy. Niestety akurat trwała przerwa obiadowa i nie załapaliśmy się na darmowego gofra za to zainteresowaliśmy się  sosem malinowym do gofrów i specjalną mieszanką z której  robi się ciasto gofrowe. Mamy gofrownicę więc stwierdziliśmy, że spróbujemy zrobić gofry z gotowej mieszanki.

Po powrocie do domu zabrałam się – nie, jeszcze nie za gofry, ponieważ nasza gofrownica leży zapakowana z innymi gratami w garażu i trzeba ją przytargać do domu, zabrałam się za pracę domową ze szwedzkiego. Musiałam znaleźć artykuł z gazety i przetłumaczyć go na czwartek. W darmowej gazecie „Metro” znalazłam mały artykuł…o  gofrach.

Bez tytułu

Czytając go coś mnie tknęło i wpisałam w wyszukiwarkę hasło „dzień gofra” i okazało się, że 25 marca jest międzynarodowy dzień gofra. Z tego co się dowiedziałam, to Dzień Gofra najbardziej hucznie obchodzony jest w Norwegii aczkolwiek gofry, a właściwie wafle przywędrowały do tego państwa ze Szwecji. Tak mi się od razu skojarzył fakt, że w zeszłym tygodniu na promocjach w wielu sklepach były gofrownice, tak nawiasem to tutaj w Szwecji większość gofrownic jest w kształcie serduszek/kwiatka.

Jakim cudem w Szwecji narodziło się takie święto? 25 marca to też w kalendarzu świąt chrześcijańskich Dzień Zwiastowania Pańskiego, czyli Marii objawił się archanioł Gabriel i powiedział jej, że jest w ciąży. Z tej o to okazji jedzono ciasta, które następnie zostały zastąpione goframi. Widać to po nazwie ponieważ pierwotna  nazwa to „vårfruesdag”,   którą to szwedzcy chłopi źle wymawiali i wychodziło im coś na kształt „våffeldagen”z tego powstał „vaffeldagen” czyli Dzień Gofra. Myślę, że szwedzkich chłopów nie było stać na wykwintne ciasta i piekli sobie zwykłe gofry i zwyczajnie zmienili nazwę święta bo dla nich to  był dzień gofra. Chłopów w Szwecji było wielu więc nazwa łatwo przyjęła się. W Szwecji ten dzień nie jest tak celebrowany jak w Norwegii  gdzie informacje o tym święcie pojawiają się we wszystkich mediach i oczywiście na promocjach głównym punktem też są gofrownice. W wielu szkołach, firmach i kościołach wytwarzane są ogromne ilości gofrów, które potem wszyscy jedzą. Podobno gofry są rozdawane bezdomnych ale nie wiem czy to prawda zwłaszcza po wprowadzeniu nowej ustawy, która zabrania wspomagania żebrzących. W Norwegii również pobito rekord Guinnessa i upieczono największego, bo z ok. 10 litrów ciasta gofra. W Szwecji za to zauważyłam, że w sklepach jest bardzo dużo takich gotowych gofrów w paczkach ale też lody podaje się w waflu, który często robiony jest na miejscu w normalnej gofrownicy.Ciekawe jest również to, że gofry generalnie je się tylko raz w roku z okazji Dnia gofra. Szwedzi kupują gofrownice i tylko używają jej raz w roku! To jest ich tradycja i dlatego w każdym praktycznie domu musi być gofrownica.Myślę, że mogą się z tego niektórzy wyłamywać ale nie jestem pewna.

Z czym te gofry się je? Generalnie na słodko z sosami owocowymi, bitą śmietaną czyli tak jak w Polsce. Podaje się również gofry z czekoladą ale to są gofry po belgijsku i ich ciasto różni się od tego szwedzkiego, no i gofry po belgijsku robi się w prostokątnej, znanej w Polsce gofrownicy.Z tego co się dowiedziałam gofry belgijskie powoli wypierają szwedzkie i coraz więcej tego typu gofrownic można dostać w sklepach. Jest też opcja na słono czyli np. z kawiorem, śmietaną i czerwoną cebulą. 

W przyszłym roku na pewno będę ten dzień celebrować gofrem bo przyznacie, że to sympatyczne święto. Tak nawiasem to poszukuję dobrego przepisu na ciasto gofrowe może ktoś ma dobry i sprawdzony przepis?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: