Ostre tematy,  Szwecja na co dzień

Ginekolog i aborcja w Szwecji.

Pamiętacie jak pisałam w poście: https://agnieszkawieckowska.wordpress.com/2014/09/30/jak-szwedzkie-firmy-witaja-potencjalnych-szwedow/   o tym jak po otrzymaniu person numer dostałam zaproszenie na bezpłatną cytologię? Jak to typowy Polak/ka postanowiłam wykorzystać okazję do darmowego badania i też okazji to przyjrzenia się jak to tutaj jest w poradni dla kobiet. Na wizytę czekałam około miesiąca. Udało nam się skorzystać z możliwości wykonania badania na naszej dzielnicy i dzięki temu nie musieliśmy jechać kawał drogi do kliniki w południowej części Sztokholmu.Klinika na Sundbyberg znajduje się w nowym budynku zaraz przy dworcu kolejowym.

20141209_08534020141209_085301

W środku było bardzo nowocześnie i przytulnie urządzone. Trochę się zdziwiłam bo na blacie recepcji stała spora miska pełna prezerwatyw. W sumie to Szwecja czyli nowoczesne państwo i nie ma się czemu dziwić. Zapewne też nie rzucają się tak kobiety na te prezerwatywy jak by to pewnie robiły w Polsce. Stop, w Polsce chyba jeszcze to jest wstyd złapać za taką darmową gumkę, chociaż na pewno by kusiło bo przecież za darmo! No tak ale jak za darmo to może przeterminowane albo z wybrakowane albo jakieś trzeciorzędnej firmy, a może ktoś po cichu te gumki przebił szpileczką;)

Tak nawiasem Szwedzi bardzo szybko zaczynają współżycie seksualne, gdzieś tak w wieku 13-16 lat i niestety niewielu z nich zabezpiecza się, stąd wiele jest tutaj wpadek, a co za tym idzie zabiegów aborcyjnych. W Szwecji mianowicie aborcja jest legalna. Od lat 70-tych można wykonywać aborcję “na żądanie” do 18 tygodnia ciąży. Trzeba tylko pójść do lekarza rodzinnego albo od razu ginekologa i on już odpowiednio kieruje. Aborcja jest wykonywana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Spory odsetek wykonywania aborcji jest również spowodowany tym, że w Szwecji bardzo szybko wykonuje się wiele badań wykrywających nieprawidłowości rozwoju płodu, a Szwedki szybko decydują się na usunięcie takiej ciąży. Tu nie ma problemu z lekarzami i ich zakłamanym sumieniem. Jakbyście się nie domyślili to Szwecja jest celem turystyki aborcyjnej i takie “turystki” przyjeżdżają też z Polski. Te turystki oczywiście muszą już zapłacić z własnej kieszeni za przeprowadzenie zabiegu. Nie wiem jak to wygląda cenowo, ale na pewno kosztuje kilka tysięcy koron i być może mniej więcej tyle co w Polsce ale nie u podejrzanego rzeźnika tylko w normalnym, legalnym gabinecie z anestezjologiem.

20141209_084102

Na blacie recepcji stało też urządzenie wydające numerki. Wzięliśmy z Panem B. numerek i zaczęliśmy czekać. Już przed wizytą uzgodniliśmy, że Pan B. z racji tego, że ja jeszcze nie potrafię się na tyle porozumieć po szwedzku, wejdzie ze mną na badanie i będzie robił za tłumacza. Po chwili wyszła do nas kobieta i zaprosiła nas do gabinetu. To był chyba gabinet przeznaczony tylko do takich badań, bo nie było normalnego “samolotu” tylko leżanka z oparciami na nogi. Badanie jak badanie – dziewczyny wiecie jak to wygląda więc nie będę się tutaj uzewnętrzniać. Było tak jak być powinno. Położna, bo tutaj takie badania robi położna, była bardzo miła i delikatna. Pan B. siedział nieopodal i służył za tłumacza. Położna nam powiedziała, że dostaniemy wyniki za 4 tygodnie i to był koniec.

Niestety po drodze były święta, a przecież Szwedzi praktycznie nie pracują w okresie od 24 grudnia do 7 stycznia i wyniki przyszły dopiero po 6 tygodniach. Okazało się, że chcą mnie jeszcze raz widzieć u siebie bo coś im się nie podoba i tym razem już za wizytę trzeba zapłacić 350 koron:/ Pan B. stwierdził, że nie mam się co martwić bo albo zgubili moje wyniki, albo chcą nas naciągnąć na wizytę. Umówiliśmy się do lekarza ale już nie na Sundbyberg tylko na południu Sztokholmu.

20150224_132908

W tej przychodni było również bardzo przytulnie i do tego okazało się, że lekarz który ma mi zrobić dodatkowe badania jest Polakiem. To nas zaskoczyło pozytywnie ale oczywiście Pan B. wszedł ze mną do środka i wiecie co? To jest bardzo dobry pomysł bo się człowiek czuje bardziej komfortowo i bezpiecznie! Podobało mi się, że podczas badania lekarz mi mówił co będzie robił i czy będzie bolało. Dziwne było dla mnie, że chcąc mi pomóc zejść z samolotu złapał mnie za pupę:/ Nie wiem, być może to jakiś nowoczesny model pomocy pacjentce i być może pacjentkom to się podoba. Ja akurat lubię dystans i nie podoba mi się, że lekarz mi zbyt dosadnie pomaga zejść z fotela. Jak będę miała z 70 lat na karku to może coś takiego będzie mi się podobać, zwłaszcza gdy lekarz będzie przystojnym 30 latkiem;) Fajnie jest to, że mam lekarza z którym mogę się porozumieć w języku ojczystym bez pomocy tłumacza. Niestety z tego wszystkiego zapomniałam się zapytać jak jest w Szwecji ze środkami na różne babskie dolegliwości ale przy następnej wizycie na pewno zapytam:) W każdym razie dostałam receptę na pigułki i na taką receptę, która jest w systemie aptecznym i po prostu idę do pierwszej lepszej apteki z dowodem osobistym, mogę wybrać 5 opakowań. Ten system elektronicznych recept jest po prostu fantastyczny!

20150224_12532320150224_125239

Na koniec jeszcze trochę o raku szyjki macicy. W Szwecji bardzo wiele dziewczynek szczepi się przeciwko wirusowi który wywołuje raka macicy.Mając zastępstwo na lekcji w klasie podstawówki usłyszałam, że praktycznie wszystkie dziewczynki zostały zaszczepione przeciwko temu wirusowi. Nie wiem czy to dobre ponieważ w Szwecji były przypadki zachorowań wśród nastolatek na raka szyjki macicy i to właśnie po szczepieniu. Prawdopodobnie szczepionka którą otrzymały wywołała wilka z lasu. No tak ale temat szczepionek to temat rzeka bo w Szwecji to też z tym inaczej wygląda i na bank o tym napiszę !

 

Jeden Komentarz

  • Daniel Nawrocki

    Wiec , (nie od “wiec” sie zaczyna ) zycze Ci skrobanek do ostatniej miesiaczki . A najlepiej wytnij se macice zeby nie obciazac zubozalej sluzby zdrowia w Szwecji skoro tak Cie jara mozliwosc usuwania ciazy do 18 tygodnia. Szkoda mi tej twojej chlopiny (podejrzewam ze Szwed) , wiec jak Szwed to Cie kopnie w dupe bez dziecka za 5 lat , z dzieckiem po 18 latach . A jak Polak z jajami to wkrotce.
    Kobiety sa coraz bardziej prymitywne . Zenada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: