Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Engsholms slott.

Pałac Engsholms leży w komunie Södertälje w najbardziej wysuniętej na północ części wyspy Mörkö.

Najstarsze źródła, które wspominają o Engsholms, a raczej o Ängsholm pochodzą z XIV wieku. Właścicielami tych ziem byli Erik i Valdemar, braci króla Birgera. W późniejszych wiekach Engsholm przechodziło przez różne ręce m.in. właścicielami była rodzina Sture.

W 1692 roku majątek przeszedł na własność Korony. Z tego okresu zachowała się mapa terenu, na której można zobaczyć dwukondygnacyjny budynek z wieżami.

W 1719 roku Engsholms slott zostało spalone przez Rosjan. Uratował się tylko jeden budynek – Liljefors Röda Stuga. Jest to prawdopodobnie jedno ze skrzydeł starego dworu. Kiedyś mieszkał tu przez cztery lata artysta Bruno Liljefors. Obecnie w domu znajduje się apartament z dwoma sypialniami, który można wynająć.

W 1809 roku Korona wydzierżawiła majątek trzem rodzinom.

W 1912 roku spłonął główny budynek mieszkalny. Państwo szwedzkie podzieliło ziemię na pięć działek i wystawiło na sprzedaż. Wszystkie pięć działek kupił Philip Wersén, inżynier, właściciel AB Södertelge Verkstäder, firmy, która m.in. zbudowała most obrotowy nad kanałem Södertälje. W 1914 roku po zawaliło się to, co zostało ze starego dworu. Philip Wersén nie namyślając się dłużej, przystąpił do wybudowania nowego pałacu, który ze względu swoją przysadzistość i czerwoną cegłę, z której został zbudowany nazwany został ostatnim Wasazamkiem.

Zamek to połączenie kilku stylów: renesansu, baroku, rokoko, empiru i vasastylu.

Koszty budowy oraz powojenny kryzys doprowadziły Philipa do bankructwa i w efekcie do utraty pałacu. W 1924 roku posiadłość kupił lekarz Torsten Amundson, który w pałacu prowadził praktykę lekarską aż do swojej śmierci w 1940 roku. W 1986 roku zamek Engsholms kupiła rodzina Johansson, znanych restauratorów, którzy są również właścicielami Stadhuskällaren i obsługują m.in. przyjęcie z okazji wręczenia nagród Nobla. Dzisiaj pałac to centrum hotelowo – konferencyjne.

Właścicielki odzyskały niektóre meble, obrazy i książki, które po śmierci Wersena zostały zlicytowane.

W pałacu działa również niewielka kawiarnia.

Pałac, co ciekawe jest nawiedzony i to przez trzy zjawy! Jedna z nich mieszka w szybie windy. Kilka razy widziano dziwnego mężczyznę wychodzącego z pomieszczenia przy windzie, który nagle znikał z rogiem. Coś też mieszka na strychu. Latem 2020 roku Engsholms slott odwiedzili słynni łapacze duchów, którzy nawiązali kontakt z jednym z duchów nawiedzającym zamek.

Tuż obok pałacu znajduje się stare gospodarstwo Engsholms Säteri.

Na jego terenie znajduje się stara wieża ciśnień.

I piękny murowany budynek.

Źródło:

https://www.engsholm.se/