Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwecja na co dzień

Lotnisko Arlanda: skrót, który oszczędza czas i stres

Największe lotnisko Szwecji i jego wieczny remont

Lotnisko Arlanda koło Sztokholmu to największy port lotniczy w Szwecji. Od kilku lat trwa jego przebudowa, przez co często można odnieść wrażenie, że za każdym razem wszystko wygląda inaczej.

Niestety, oznacza to również, że nie zawsze odlatuje się z tego samego terminala.

Terminal 4 czy 5? Zależy od dnia

Loty tanimi liniami do Polski odbywają się najczęściej z terminala 4, choć zdarzają się zmiany – i wtedy wylot następuje na przykład z terminala 5.

Jeśli lecimy z „czwórki”, zaraz przy wejściu znajduje się niewielka kontrola bezpieczeństwa, która – choć mała – działa całkiem sprawnie. Co więcej, w tej części lotniska zazwyczaj jest mniej osób.

Druga kontrola – większa, wolniejsza, bardziej stresująca

Z kolei druga kontrola, usytuowana przy stanowiskach odprawy bagażu, jest znacznie większa. Jednak to właśnie tam gromadzi się najwięcej ludzi i, co tu dużo mówić, całość trwa zdecydowanie dłużej – mimo że nie trzeba już wyjmować płynów z bagażu.

Bagaże są często dodatkowo prześwietlane, co powoduje tworzenie się kolejek.

Z tej odprawy korzysta również wiele osób, które chcą zrobić zakupy w strefie bezcłowej – tuż za kontrolą znajduje się bowiem lotniskowe centrum handlowe oraz część restauracyjna.

Tajny skrót na Arlanda – legalny i pomocny

Na szczęście jest sposób, aby skrócić sobie czas przejścia – i to bez konieczności przedzierania się przez sklep w strefie bezcłowej.

Sklep Duty Free, który zwykle jest obowiązkowym punktem trasy przez lotnisko (zaraz za kontrolą wchodzi się wprost do niego), często zamienia trasę w istną drogę przez mękę. Wielu podróżnych spieszących się na lot przeklina ten tor przeszkód między półkami a innymi pasażerami.

Na Arlandzie istnieje jednak sposób, by to ominąć – tajny skrót!

Dlaczego nikt z niego nie korzysta?

Co ciekawe, skrót jest oznaczony jako przejście dla potrzebujących. Wiele osób z obawy przed konsekwencjami nie korzysta z niego – zupełnie niepotrzebnie.

Jest on absolutnie legalny, ale – co ciekawe – nie leży w interesie firmy zarządzającej lotniskiem, więc bywa zamknięty. Kiedyś przed drzwiami do skrótu stała nawet tablica ze strzałką prowadzącą w kierunku bramek, oczywiście przez ogromny sklep.

Gdzie dokładnie znajduje się to przejście?

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa idziemy cały czas prosto.

Następnie, tak jak większość pasażerów, skręcamy w lewo. W tym miejscu wszyscy inni kierują się na prawo – do ogromnego sklepu wolnocłowego – natomiast my idziemy prosto, w kierunku zamkniętych drzwi.

Otwieramy je i kontynuujemy marsz pustym korytarzem.

Nie martwcie się – gdyby to było zamknięte przejście tylko dla personelu, nie dałoby się go otworzyć ot tak. Idziemy więc dalej prosto, aż do kolejnych drzwi.

Po ich przekroczeniu trafiamy do strefy restauracyjnej – i możemy już obrać kierunek: w stronę terminala 4 albo 5.

Oszczędzasz czas, nerwy i… pieniądze

Dzięki temu skrótowi omijasz tłumy, zyskujesz czas i nie wystawiasz się na pokusy zakupowe w sklepie wolnocłowym – co może być zbawienne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi.

Na pozostałych terminalach też znajdziesz niewielkie sklepy i punkty gastronomiczne.

Na koniec muszę się Wam przyznać: nie znoszę lotniska Arlanda – i w tej opinii bynajmniej nie jestem osamotniona. Czytając komentarze pod artykułami o tym największym szwedzkim lotnisku, łatwo znaleźć głosy, że to najgorsze lotnisko w UE. Wielu uważa, że firma zarządzająca urządziła tam centrum handlowe zamiast lotniska, tworząc przestrzeń bardziej przyjazną dla właścicieli sklepów i restauracji niż dla podróżnych. Czy po zakończeniu przebudowy będzie lepiej? Szczerze mówiąc – wątpię.

A jeśli macie ochotę poczytać więcej o przygodach na lotniskach, polecam mój tekst: Na lotnisku czyli Polak kocha stać w kolejce

Źródła:

https://www.dagensps.se/weekend/resor/smitvagen-pa-arlanda-som-swedavia-vill-dolja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading