Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Mauzoleum Wallenberg.

Zacznijmy od tego, kto to jest Wallenberg. To znana szwedzka rodzina wywodząca się z Östergötland. Na kartach szwedzkiej historii ta rodzina pojawia się w XVII wieku.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Wallenberg#/media/Fil:Slakttrad_Wallenberg.jpg

W jej szeregach znajdziemy m.in. malarzy, architektów, pisarzy, archeologa, historyka, fotografa, biskupa, ale przede wszystkim przedsiębiorców i finansistów.

Najstarszym znanym przodkiem rodziny Wallenberg jest Per Hansson i to od niego zaczyna się historia tej bardzo przedsiębiorczej rodziny. Najbardziej znani przedstawiciele Wallenbergów to: André Oscara Wallenberg, który założył w 1856 roku sztokholmski Enskilda Bank (prekursor dzisiejszego banku SEB) i miał dwadzieścioro dzieci z trzema różnymi kobietami. Wziął aktywny udział w rozszerzeniu praw kobiet, pozwalając im na pracę w swoich bankach i zezwalając na zakładanie własnych rachunków bankowych. Raoul Wallenberg – architekt i dyploma. Zaginął na Węgrzech w 1945 roku podczas oblężenia Budapesztu przez Armię Czerwoną. Czerwonoarmiści aresztowali go pod zarzutem szpiegostwa. Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie kiedy i gdzie zginął. Co Raul robił na Węgrzech? Zajmował się organizacją wywózki Żydów. Postać trochę zagadkowa. Dzisiaj Wallenbergowie zajmują się tym, co ich przodkowie czyli finansami. 

Na wyspie Lindö w gminie Ekerö w miejscu, w którym kiedyś znajdował się cmentarz właściciela pobliskiego dworu Malmvik, znajduje się mauzoleum rodziny Wallenberg.

To niewielki cmentarzyk położony na zalesionym wzgórzu.

Na szczyt wzgórza prowadzi tujowa aleja.

Na samym szczycie znajduje się mauzoleum, pod którym jest krypta. Budynek został zbudowany w roku 1912.

Jako pierwszy z rodziny Wallenberg zostali tutaj pochowani Andre Oscar i jego żona Anna von Sydow. Za mauzoleum stoi popiersie Andre Oscara Wallenberg.

Zaraz obok znajduje się nagrobek Oscara Jacob Wallenberg syna Andre Oscara.

Cmentarz jest mało uczęszczanym miejscem. Warto tu przystanąć na chwilę, ponieważ rodzina Wallenberg to ważny punkt w historii Szwecji.