Muzea w Sztokholmie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Sztokholmie.

Moderna Museet to właściwie nie muzeum ale galeria sztuki w której gromadzi się zbiory z XIX, XX i XXI wieku. Znajdziemy w niej sporą kolekcję dzieł nowoczesnych i współczesnych. Są tu dzieła nie tylko twórców szwedzkich ale też i zagranicznych.

Moderna Museet zostało otwarte w roku 1958. Od 2009 roku w Malmö można odwiedzić oddział Moderna. W Sztokholmie galeria znajduje się na Skeppsholmen. Sąsiaduje tu z Muzeum Architektury oraz z Muzeum Azji Wschodniej. 

Pomysł stworzenia tego typu muzeum/galerii pojawił się w latach 50 tych. Pracujący w Muzeum Narodowym Otte Skölda postanowił stworzyć Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1958 roku i na początku głównie można było w nim obejrzeć zbiory sztuki współczesnej które przeniesiono tu z Muzeum Narodowego. W roku 1971 w ramach Moderna powstało Fotografiska Museet czyli muzeum/galeria fotografii. 

Pod koniec lat 80 tych podjęto decyzję o budowie nowego-większego budynku do którego miało się przenieść Muzeum Sztuki Współczesnej. W 1998 roku oficjalnie otwarto nową siedzibę Moderna.

Wśród zbiorów znajdują się m.in. prace Pabla Picassa. W 1993 roku do muzeum weszli przez dach złodzieje. Ukradli kilka prac P. Picassa oraz G. Braque.

Z innych słynnych dzieł można zobaczyć obraz przywódcy fowizmu – Henri Matisse. 

W kolekcji muzeum znajduje się ponad 130 000 prac. Jest to muzeum które posiada jedną z najbardziej renomowanych kolekcji w sztuki z lat od 1900 do chwili obecnej w Europie a nawet na świecie. Co jakiś czas wystawy stałe są zmieniane i dzięki temu można zobaczyć praktycznie całe zbiory muzeum. 

Na zewnątrz muzeum umieszczono rzeźby autorstwa Alexandra Caldera oraz Niki de Saint Phalle.

W muzeum znajduje się świetnie zaopatrzony sklepik oraz kawiarnia.

Źródła:

https://www.modernamuseet.se/stockholm/sv/