Muzeum Wschodniej Azji w Sztokholmie.
Muzeum Azji Wschodniej znajduje się na niewielkiej wyspie Skeppsholmen w samym sercu Sztokholmu.
Muzeum zostało założone w roku 1963 i posiada jedne z największych zbiorów w Europie.
Budynek muzeum został wybudowany w latach 1699 – 1704 i służył m.in. marynarce wojennej.
Historia muzuem tak naprawdę zaczyna się w roku 1926 kiedy to powstało Muzeum Dalekowschodnich Starożytności. Trzon tego muzeum stanowiły chińskie odkrycia Johna Gunnara Anderssona i zbiory własne króla Gustawa IV Adolfa. Zasoby muzeum można było oglądać do roku 1947 w Wyższej Szkole Handlowej. Rozrastające się zbiory sprawiły, że muzeum najpierw przeniosło się do budynku przy Storgatan, a następnie na Skeppsholmen.
Na dzień dzisiejszy muzeum posiada około 100 000 obiektów. Większość z nich to zbiory chińskie, ale są tu też przedmioty z Japonii, Korei, Indii i Południowo-Wschodniej Azji. W muzeum jest również biblioteka.
Niewielka wystawa o Japonii pokazuje przedmioty życia codziennego i nie tylko.
Bardzo ciekawa jest wystawa chińskiego malarstwa.
Bardzo ciekawa aczkolwiek niewielka jest wystawa dotycząca Korei.
Kolejna wystawa to opowieść o chińskich książkach. To wystawa której przedmiotem są książki ułożone w regałach. Wystawa która wygląda jak biblioteka.
Największa wystawa to przedmioty chińskie. Jest to 3500 historia sztuki i rzemiosła chińskiego. Zaczyna się od epoki brązu, a kończy na ostatniej dynasti Qing w początkach XX wieku. Na tej wystawie można obejrzeć piękną porcelanę z czasów dynastii Ming.
Bardzo ciekawa jest historia zatytułowana „Chiny przed Chinami”. Sporo tu o wykopaliskach i badaniach archeologicznych. Dzięki tej wystawie można zobaczyć jak żyli ludzie w Chinach jeszcze zanim nastało Cesarstwo. Wszystko to dzięki odkruciu geologa Johana Gunnara Anderssona który odkrył nieznane wcześniej groby z czasów neolitycznych. Władze Chin pozwolliły mu zabrać większość odkrytych przedmiotów do Szwecji.
Niewielką wystawę tworzą przedmioty związane z religiami Azji Wschodniej. Znajdziemy tu hinduizm, taoizm, buddyzm i dżinizm.
W muzeum znajduje się niewielki sklepik z tematycznymi artykułami.
Jest to bardzo ciekawe muzeum warte zobaczenia nawet dla tych którzy niekoniecznie interesują się historią Azji Wschodniej.
Źródła:
Przewodniki Wiedzy i Życia, Sztokholm, Warszawa 2001.
http://www.varldskulturmuseerna.se/ostasiatiskamuseet/