Niemcy

Muzeum Zeppelina w Friedrichshafen.

Na południu Niemiec – dokładnie nad jeziorem Bodeńskim w miasteczku Friedrichshafen „ulokowało się” niezwykłe muzeum statków powietrznych Zeppelin. 

Jako początek muzeum można uznać rok 1869. Wtedy to Stowarzyszenie Historii Jeziora Bodeńskiego udostępniło dla publiczności swoje zbiory. W 1913 roku zbiory zostały poszerzone dzięki Ferdinandowi Graf von Zeppelin. W 1927 roku Stowarzyszenie sprzedało zbiory władzom miasta Friedrichshafen. W tym samym czasie swoje niewielkie muzeum założyła firma Luftschiffbau Zeppelin GmbH. II wojna światowa przyniosła zniszczenie dla zbiorów Stowarzyszenia Historii Jeziora Bodeńskiego wtedy już Muzeum jeziora Bodeńskiego. Zbiory Luftschiffbau Zeppelin GmbH udało się wywieźć i dzięki temu ocalały (przechwycili je Francuzi). Dopiero w 1957 roku ponownie zostało otwarte w skrzydle ratusza miejskiego Muzeum jeziora Bodeńskiego. Zbiory Luftschiffbau Zeppelin GmbH wróciły do Niemiec w latach 60 tych. Umieszczone je w budynku Muzeum jeziora Bodeńskiego. W latach 80 tych liczba zwiedzających osiągnęła liczbę 100 000 rocznie. Tak wielka liczba zwiedzających stała się kłopotliwa dla ratusza. Postanowiono więc muzeum przenieść do budynku znajdującego się w porcie. W 1996 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję lotniczą i kronikę historii sterowców Zeppelin . 

Głównym punktem wystawy jest podwieszony model sterowca LZ 129 Hindenburg i to jego historii dotyczy ta wystawa. Hindenburg był największym, niemieckim sterowcem który odbywał loty przez Atlantyk. 6 maja 1937 roku przy lądowaniu w Lakehurst w stanie New Jersey (USA) sterowiec nagle stanął w płomieniach. Z 97 osób obecnych na pokładzie zginęło 35 osób plus jedna osoba z obsługi naziemnej. Wiele z nich nie zginęło w płomieniach ale od przygniecenia gdyż ratowali się skacząc na ziemię z płonącego sterowca (spadali na drugiego). Katastrofa Hindenburga zakończyła wykorzystanie sterowców jako statków pasażerskich. 

W roku 1997 stworzono spółkę Zeppelin Luftschifftechnik GmbH która na nowo rozpoczęła budowę sterowców. Zeppeliny obecnie wykorzystywane są jako atrakcje turystyczne można np. przelecieć się nad jeziorem Bodeńskim.

Model sterowca jest pełnowymiarowy i dokładnie taki sam jak oryginał.

Do sterowca można wejść i zobaczyć jak wyglądało luksusowe wnętrze tej latającej jednostki. Zobaczymy tutaj oprócz kajut pasażerskich pomieszczenia socjalne.

Druga wystawa dotyczy historii żeglugi powietrznej. Wystawa jest podzielona chronologicznie. 

Jest tu wiele zdjęć, modeli i unikatowych przedmiotów, które ilustrują historię żeglugi powietrznej. 

W osobnym skrzydle znajduje się wystawa dotycząca historii firmy Zeppelin. 

Tworząc na nowo Muzeum Zeppelina postanowiono, że to muzeum będzie bardzo nowoczesne. Faktycznie jest to miejce bardzo interaktywne. Wielu rzeczy można dotknąć, jest też specjalna wystawa dla dzieci i nie tylko (dorośli konkurują z dzieciakami o dostęp do urządzeń) na której można przeprowadzać eksperymenty. 

Muzeum posiada świetnie wyposażony sklep. Znajdziemy tu rzeczy takie jak koszulki, książki, wina, kubki i wiele innych pamiątek z logo Zeppelina.

 

Źródła:

https://www.zeppelin-museum.de/index.php

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading