Szwecja

Nobel Week Lights w Sztokholmie.

W Sztokholmie podczas Tygodnia Nobla odbywa się festiwal światła. Dzieła sztuki inspirowane odkryciami, które zostały uhonorowane Nagrodą Nobla to istna galeria sztuki na świeżym powietrzu, która jednocześnie przybliża postacie laureatów Nagrody Nobla i ich dokonania.

1 Cyklotron – Bofills båge.

Jim Farula, amerykański architekt mieszkający w Szwecji stworzył instalację, dla której inspiracją była nagroda Nobla z fizyki przyznana w 1939 roku Ernestowi Orlando Lawrence’owi za „wynalezienie i rozwój cyklotronu oraz uzyskane za jego pomocą wyniki, zwłaszcza w odniesieniu do sztucznych pierwiastków promieniotwórczych”. 

2. Stadsmuseet – Horizon.

Julia Dantonnet, francuska artystka inspirowała się Pokojową Nagrodą Nobla z 2007 roku przyznaną (Międzyrządowemu Zespołowi ds. Zmian Klimatu) i Alowi Gore’owi za „ich wysiłki na rzecz budowania i rozpowszechniania większej wiedzy na temat zmian klimatu spowodowanych przez człowieka”. Instalacja odnosi się do granicy między niebem a ziemią oraz wizji przyszłości. Grafika jest hołdem złożonym ptakom jako strażnikom przyrody oraz jednemu z najbardziej rozpoznawalnych symboli pokoju (biały gołąb) i wolności na świecie.

3. Tyska Kyrkan – Ljuset

Autorem tej instalacji jest Johan Thurfjell, Szwed. W przypadku tej instalacji autor inspirował się testamentem Alfreda Nobla, w którym jest mowa o „nagradzaniu odkryć, które przyniosły ludzkości największy pożytek”. Świeca to aktywator pamięci o osobach, o których chcemy pamiętać.

4.Storkyrkan – Orchestrated Entities – Chorus

Autorką instalacji na Storkyrkan jest szwedzka artystka Tove Alderin. Instalacja powiązana jest z laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1930 roku, Nathanem Söderblom, który otrzymał nagrodę za swoją pracę nad „jednością i pomocą w stworzeniu nowej postawy umysłu, która jest konieczna, jeśli pokój między narodami ma stać się rzeczywistością”. Artystka chciała pokazać znaczenie uniwersalnego pokrewieństwa, bezgraniczności, kruchości, nieskończoności oraz spotkania między tym, co znane, a tym, co nieznane w naszej egzystencji. Utwór muzyczny „Dona nobis pacem” spotyka się tutaj z piosenką Earth autorstwa NASA, które rejestruje zjawisko elektromagnetyczne znane jako „Chorus”.

5. Slottsbacken – Zamek Królewski – Gaia.

Autorem tej prostej, ale jednocześnie robiącej ogromne wrażenie instalacji jest Brytyjczyk Luke Jerram. Ziemia ma na celu wzbudzenie szacunku dla planety i zachęcić do większej świadomości ekologicznej. Inspiracją dla artysty była Pokojowa Nagroda Nobla z 2007 roku przyznana Międzyrządowemu Zespołowi ds. Zmian Klimatu (IPCC) i Albertowi Arnoldowi (Al) Gore Jr.

6. Norrbro – Connected.

Connected inspirowane jest Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii/medycyny z 1906 r., przyznaną Camillo Golgiemu i Santiago Ramón y Cajal za pracę „nad strukturą układu nerwowego”. Instalację przygotowali Węgrzy, którzy specjalizują się w tworzeniu wielkoformatowych nadmuchiwanych instalacji świetlnych.

7. Nobel light walk. 

Zainspirowani serią laureatów Nagrody Nobla, holenderscy artyści podczas spaceru po mieście prezentują serię cytatów, tworząc nowy sposób odkrywania ich znaczenia. Nobel light walk ma inspirować ludzi do spacerów i poznawania nowych miejsc.

8. Consience – Stadshuset.

Artyści z Francji inspirowali się różnymi laureatami Nagrody Nobla, ale jednocześnie skupili się na tych związanych ze zmianami klimatycznymi i pracą na rzecz pokoju. Poruszając się między mikroskopijnością a niewiarygodną wielkością, instalacja podkreśla wpływ, jaki laureaci Nagrody Nobla wywarli na nasze rozumienie otaczającego nas świata.  

10. Ack Ack, Mirror’s Retrospect – Sergels Torg.

Austriaczka, Eva Beierheimer w stworzeniu swojej instalacji zainspirowała się słowami Alfreda Nobla. Stworzyła dzieło, które tworzy nieskończone powielanie.

11. Past Interactions – Sergels Torg.

Instalacja przywodząca na myśl neony została stworzona przez szwedzkich studentów Beckmans School of Design, zainspirowana jest tym, w jaki sposób nasi przodkowie są dziś z nami związani. Artyści zainspirowali się Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny 2022 przyznaną Svante Pääbo za „jego odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka”.

12. Sergels Torg – Divina Proportione Louise.

Philip Nilsson, Szwed jest autorem tej instalacji, którą oparł na słynnych proporcjach zilustrowanych przez Leonarda Da Vinci. Projektant inspirował się Literacką Nagrodą Nobla 2020, którą przyznano poetce Louise Glück „za jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

13. Wafe – Field – Karl XII:s torg.

Autorem tej instalacji jest kanadyjska firma CS Design. Inspirowali się oni równowagą, serią i sposobem, w jaki ciężar, niezależnie od rozmiaru, wpływa na ruch. Instalacja nawiązuje do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki przyznanej w 2015 roku Takaaki Kajita i Arthurowi B. McDonald za „odkrycie oscylacji neutrin, które świadczą o fakcie, iż neutrina mają masę”.

14. Heroes na Wielkiej Synagodze.

Studio Smash w Sztokholmie, które odpowiada za animację na Synagodze inspirowało się Raoulem Wallenbergiem, szwedzkim dyplomatą, który uratował przed Holocaustem Żydów z Węgier, Elie Wesel (został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1986 roku) i Dag Hammarskjöld (pośmiertnie uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w 1961 roku).

15.Wave – Raoul Wallenbergs torg.

Autorem tej instalacji jest Japończyk, Masamichi Shimada. Wave inspirowane jest pierwszymi falami grawitacyjnymi odkrytymi na Ziemi, powstałymi w wyniku zderzenia dwóch czarnych dziur.

16. Kinesthesia -Grand Hôtel Stockholm.

Autorem instalacji przed Grand Hotelem jest Szwed, Alexander Wolfe. Interaktywna instalacja jest inspirowana badaniami nad sensoryczną biologią molekularną. Wolfe inspirował się Nagrodą Nobla z 2021 w dziedzinie fizjologii/medycyny przyznaną Ardem Patapoutian i Davidowi Julius za „ich odkrycie receptorów temperatury i dotyku”.

17. Pathfinder – Nationalmuseum.

Autor Fredrik Jönsson, wykorzystał rzeźbę „ARCH” autorstwa Ai Weiwei, stojącą przed Muzeum Narodowym do stworzenia instalacji zainspirowanej cytatem zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla z 1984 r., Desmonda Tutu, który otrzymał tę nagrodę za „rolę jednoczącego przywódcy w pokojowej kampanii mającej na celu rozwiązanie problemu apartheidu w Afryce Południowej”.

18. Perspective – ArkDes.

Perspective jest dziełem dziewięciu studentów Jönköping University of Technology i trzech studentów Królewskiej Akademii Muzycznej. Studenci zainspirowali się Literacką Nagrodą Nobla 2020, którą otrzymała Louise Glück za „jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.
Instalacja oparta jest na wierszach Glück, w których artystka często zatrzymuje się pomiędzy tym, co fizyczne, a tym, co abstrakcyjne. Rolą muzyki w instalacji jest interpretacja i komunikowanie emocji przedstawionych w twórczości poetki.

19. Shelter -Skeppsholmen.

Autorem tej instalacji jest Norweg, Daniel Rybakken. Inspiracją dla artysty był norweski odkrywca, naukowiec i dyplomata, Fridtjof Nansen, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1922 r. „Za wiodącą rolę w repatriacji jeńców wojennych, w międzynarodowej pomocy humanitarnej oraz jako Wysoki Komisarz Ligi Narodów ds. Uchodźców”. Instalacja jest fizyczną interpretacją schronienia udzielonego uchodźcom. Projekt jest bezpośrednio inspirowany obecną sytuacją uchodźców w Europie.

20. Remi – Liljevalchs.

Autorką instalacji, która ma skłonić widza do zastanowienia się nad zagadnieniami związanymi z wojną i pokojem jest szwedzka artystka Emma Hjortenklev Wassberg. Artystka zainspirowała się, Pokojową Nagrodą Nobla, stawiając sobie szereg różnych pytań związanych z pojęciem pokoju. Grafika zawiera różnorodne symbole związane z tematem: szachownicę. Biała flaga, która pokazuje, że w konflikcie kapituluje się lub jest się gotowym do negocjacji. Pióra gołębicy pokoju są symbolem wszystkich tych, którzy musieli oddać życie. Tytuł pracy „Remis” pochodzi od szachowego terminu, który oznacza, że ​​partia kończy się remisem, w którym jeden gracz oferuje remis, a drugi go akceptuje. W grze w szachy, która kończy się remisem, nie ma zwycięzców, są tylko przegrani.

21. Unfold – Kungliga Tekniska Högskolans campus.

Ta instalacja jest dziełem zespołu zainspirowanego Nagrodą Nobla z chemii 2020 przyznaną E. Charpentier i J. Doudna za „opracowanie metody edycji genów”.

22. The Tale of the Great Computing Machine – Kungliga Tekniska Högskolan.

Autorem tej instalacji jest Szwed, Ludvig Elblaus. Instalacja składa się z materiału zawartego w scenografii opery o tym samym tytule. Zarówno grafika, jak i opera oparte są na książce z 1966 roku profesora KTH Hannesa Alfvén, który w 1970 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

23. Within and Against – Serafimerstranden.

Ta instalacja to wynik współpracy studentów, projektantów oświetlenia i kuratorami. Inspiracją były Nagrody Nobla przyznawane ludziom, którzy zrobili radykalny krok w nieznane – kwestionując status quo, aby stworzyć dynamiczne miejsce spotkań zarówno dla stałych, jak i nowych.

Źródło:

Nobel Week Lights 2022