Niesamowite historie,  Szwedzkie pałace i zamki

Pałac Görväln czyli opowieść z leśną panią w roli głównej.

Niedaleko Sztokholmu, a dokładnie na północ umiejscowiona jest gmina Järfälla w obrębie której znajduje się mały pałac Görväln. Stał się naszym celem pewnej, wrześniowej niedzieli.

Pałac jest położony w przepięknym miejscu – nad jeziorem Mälaren. Aby dostać się do pałacu trzeba wspiąć się na szczyt wzgórza z którego rozciąga się niesamowity widok na jezioro i okoliczne lasy. Pałac znajduje się na terenie rezerwatu przyrody.

Do pałacu prowadzi piękna, lipowa aleja, po której obu stronach znajdują się budynki należące do pałacu.

Kolejne dwa to skrzydła pałacu, które tak prawdę mówiąc wyglądają jak budynki dla służby.  Nie wiem kiedy przyzwyczaję się do sposobu budowy szwedzkich pałaców. Dla mnie jest to trochę dziwne, że skrzydłami określa się stojące osobno (często dosyć oddalone) budynki.

Pierwsze wzmianki o znajdującej się w tym miejscu siedzibie rycerskiej pochodzą z XIV wieku, kiedy majątek Görvälns należał do Nilsa Jonssona Oxenstierna. Od tego czasu pałacyk przechodził przez różne ręce. W 1900 roku jego właścicielem został docent Mauritza Salina – ginekologa, któremu pałac “zawdzięcza” kuchenną przybudówkę i werandę.

 

Od 1967 roku w pałacu funkcjonuje restauracja, hotel i centrum konferencyjne.

Pałac ma swojego upiora. Właściwie to straszy w lasku za pałacem. Widmo pod postacią kobiety pojawia się na leśnych ścieżkach i biada temu kogo dotknie. Upiór pokazuje się o różnych porach dniach i nocy, a jego pojawienie zwiastuje chorobę i śmierć. Im bliżej kobiece widmo podejdzie tym gorsze będą konsekwencję dla osoby, która je zobaczy. Niestety nie znalazłam informacji czyj to jest duch. Być może jest to zwykłe wytłumaczenie dla zakaźnych chorób, które kiedyś były trudne do wyleczenia. Duch to morowa zaraza.

Interesujące jest również to, że do niedawna pałac reklamował się jako miejsce wolne od historii typu duchy. Obecnie tej informacji już nie znajdziecie, ciekawe dlaczego, prawda?

 

Źródełka:

http://www.slottsguiden.info/slottdetalj.asp?id=58

https://sv.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6rv%C3%A4lns_slott

http://www.gorvalnsslott.se/wp-content/uploads/2016/07/historik_gs.pdf

Skogsfruns förbannelse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: