Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Pałac Steninge czyli krwawe historie właścicieli pałacu.

Niedaleko Sztokholmu nad jeziorem Mälaren – w gminie Sigtuna znajduje się piękny pałac Steninge.

Jest to jeden z najlepiej zachowanych pałaców z tego okresu, czyli z XVII wieku. Zanim został wybudowany obecny pałac teren, na którym się znajduje należał do Katariny Sigridsdotter. W 1311 roku po jej śmierci majątek przeszedł w ręce zakonu z Sigtuny, w którym był brat Katariny. W XVI wieku Steninge trafiło w ręce Kristierna Bengtsson. Niestety długo się nie nacieszył majątkiem, ponieważ poniósł śmierć podczas krwawej łaźni w 1520 roku w Sztokholmie. Razem z nim zginął jego syn Gabriel. W XVII wieku majątek przeszedł w ręce rodu Gyllenstierna. W 1667 roku Steninge odzieczył Karl Gyllenstierna, który 1681 roku zlecił znanemu architektowi Nikodemowi Tessin zaprojektowanie nowej siedziby. Ogród pałacowy zaprojektował Johan Hårleman, który stworzył niesamowitą Aleję Sfinksów.

W alejce znajdują się dwie krypty, w których kiedyś można było odpocząć.

Kiedyś aleja była drogą, którą można było dotrzeć do pałacu od strony jeziora.

W 1705 roku budowa pałacu została ukończona.

W następnym roku odbyło się wielkie wesele Carla i Anny Marii Soop. Steninge otrzymała Maria w prezencie ślubnym. Po śmierci Marii, która przeżyła o 12 lat Karla, Steninge przeszło w ręce Hansa von Fersen. Był on mężem córki Anny Marii z pierwszego małżeństwa, Eleonory Margarety Wachtmeister. Hans długo nie nacieszył się Steninge, gdyż zmarł krótko po tym jak stał się właścicielem pałacu. Na włościach przez kolejne 12 lat aż do śmierci rządziła wdowa po Hansie. Po jej śmierci Steninge odziedziczył jej i Hansa syn – Carl von Fersen. Za jego czasów Steninge rozkwitło. W związku z tym, że żona Carla, Lotta Sparre była damą dworu, do pałacu Steninge często zajeżdżał Gustaw III wraz z całym dworem. Podobno Carl miał sekretny romans z królową Hedvig Eleanorą, a z komnaty królowej prowadziło sekretne przejście do sypialni Carla.

Po bezpotomnej śmierci Carla Steninge trafiło do rąk jego brata, a następnie do syna brata, Axela von Fersen, który w 1810 roku został zlinczowany przez wściekły tłum, ponieważ był podejrzany o spisek, w wyniku którego zmarł następca tronu (następca tronu zmarł na udar, którego doznał w czasie ćwiczeń wojskowych). Ciało Axela zostało przewiezione do Steninge i…było przechowywane przez cztery miesiące w oczekiwaniu na proces, który miał wydać wyrok czy Fersen był winien śmierci następcy tronu, czy nie. W miejscu, w którym przetrzymywano zwłoki, obecnie stoi jego pomnik/kapliczka. Axel był bliskim przyjacielem królowej Marii Antoniny…oboje spotkała okrutna śmierć z rąk ludu.

Siostra Axela, Eva Sophie Piper, która razem z bratem była oskarżona o otrucie następcy tronu szwedzkiego uciekła ze Sztokholmu w przebraniu pokojówki do zamku Rydboholm, a potem do Vaxholm, gdzie czekała na wyrok sądu. Axel nie pozostawił po sobie potomka, więc Steninge odziedziczył jego brat Fabian von Fersten.

Steninge w rękach rodziny Fersten pozostawało do 1839 roku. Wtedy to wymarła cała męska linia Fersten.

W 1873 roku majątek kupił Oscar von Otter, który wzniósł m.in. kamienną stodołę, w której obecnie jest restauracja i sklep.

Obecnie Steninge znajduje się w prywatnych rękach.

Zamek niestety jest zamknięty dla zwiedzających, ale można zobaczyć otaczający go park(w wyznaczonych godzinach).

W parku pałacowym stoi piękna wieża zegarowa z 1690 roku.

W pobliżu jeziora znajduje się kilka starych budynków w tym dom kąpielowy błędnie nazwany Gamla slottet, z którego podobno lubiła korzystać Beata von Yxkull, matka Carla Gyllenstierny.

Podobno Beata nawiedza ten budynek i wiele osób czuje się nieswojo w jego pobliżu. Z Beatą jest związana pewna legenda wg, której szlachcianka była bardzo skąpa i okrutna wobec poddanych. Teraz powraca jako duch, żeby nadal doglądać swoich majętności. Prawda jest taka, że budynek, który ma nawiedzać, został wybudowany 20 lat po jej śmierci, a legenda o jej okrucieństwie nie ma potwierdzenia w źródłach. 

Źródła:

https://www.slottsguiden.info/slottdetalj.asp?id=31

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading