Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Pałac Taxinge-Näsby.

Swego czasu opowiadałam Wam o kolejce wąskotorowej z Mariefred do Taxinge-Näsby tutaj o wąskotorówce. Taxinge-Näsby i kolej łączy jedna osoba – Arvid Posse – jeden z właścicieli pałacu Taxinge-Näsby.

Pałac znajduje się w gminie Nykvarn w województwie sztokholmskim. Ziemie te w XIII wieku należały do biskupa ze Strängnäs. W  XV wieku otrzymał je Sten Sture Starszy, potem były majątkiem klasztornym, a następnie koronnym Gustawa Wazy. W XVII wieku królowa Hedvig Eleonora sprzedała ziemie Johanowi von Westphal, który postanowił zbudować na nich niewielki dworek.

W XVIII wieku majątek nabyła niemiecka rodzina Wahrendorffów. Za czasów tej rodziny główny budynek mieszkalny został przebudowany w stylu empirycznym. Przebudowa trwała w latach 1806 – 1813. Przebudowy podjął się znany architekt Carl Christoffer Gjörwell, który zaprojektował nowoczesny jak na tamte czasy budynek, który funkcjonował jako miejsce spotkań towarzyskich wyższej sfery. W 1861 roku zmarł Martin von Wahrendorff, który był twórcą pierwszego działa ładowanego odtylcowo. Rodzina Wahrendorff była m.in. właścicielem manufaktury produkującej armaty.

Majątek Näsby zostawił w spadku nieślubnemu synowi Martinowi Ludwikowi Berg. Rok po śmierci ojca Martin junior ożenił się z Ebbą Augustą Hägerflycht, z którą przeżył dwadzieścia lat. Pięć lat po jego śmierci w 1886 roku wdowa wyszła za mąż za byłego premiera Szwecji, hrabiego Arvida Posse. Dzięki zaangażowaniu i świetnemu zarządzaniu przez Arvida, Näsby stało się trzecim co do wielkości majątkiem w Södermanland. Majątek zelektryfikowano, wprowadzono ulepszone metody hodowli zwierząt, a także poprawiono higienę mleka przez zastosowanie dojarek. Mleko z majątku sprzedawane było głównie do Sztokholmu, do którego było transportowane nowo otwartą linią kolejową (hrabia sam sfinansował część linii kolejowej i stację Taxinge-Näsby).

Arvid zmarł w 1901 roku. Trzy lata później wdowa ponownie weszła w związek małżeński. Ebba kontynuowała dzieło zmarłego męża i dbała o dalszy rozwój majątku. Dzięki niej powstała szkoła i dom starości w Näsby. Po jej śmierci w 1911 roku majątek odziedziczył krewny Arvida Posse, Knut. Nowy właściciel dużo zainwestował w rolnictwo. Zbudował też tartak. Niestety problemy finansowe sprawiły, że majątek przejął bank, który sprzedał prawie całą ziemię z gospodarstwami. Okrojony majątek kupił w 1928 roku Ernst Sjögren, który w Näsby zaołżył stadninę koni. Z czasem konie z Näsby stały się najbardziej dochodowymi końmi w Szwecji. Dla koni Ernst wybudował piękną stajnię.

Po śmierci Ernsta w 1969 roku nieruchomość przejęła gmina Södertälje. Obecnie budynek pałacu wynajmowany jest przez firmę Taxinge Slott. W pałacu znajduje się kawiarnia oraz centrum konferencyjne.

W skrzydłach pałacu, które dobudowano w XVIII wieku, znajduje się sklep z pamiątkami i galeria.

Pałac otoczony jest trzema parkami – angielskim, francuskim i włoskim.

Angielski skrywa „niespodzianki” czyli armaty, jaskinię, altanki, kiosk turecki.

Niesamowity i trochę upiorny jest gołębnik.