Muzea w Szwecji,  Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Kolej wąskotorowa w Mariefred.

Östra Södermanlands Järnväg to kolej wąskotorowa, której trasa biegnie od stacji Mariefred do Taxinge-Näsby. Trasa kolejki wynosi niecałe 12 km.

Historia wąskotorówki zaczęła się w 1959 roku. Niewielka linia powstała w cegielni Lina pod Södertälje. W 1964 roku powstało stowarzyszenie muzealne, które przejęło linię wąskotorówki (cegielnia już wtedy dogorywała). W tym samym roku państwowe koleje zrezygnowały z linii kolejowej biegnącej z Mariefred do Läggesta. Szkoda było starej linii z XIX wieku więc Östra Södermanlands Järnväg dostało od państwa szwedzkiego propozycję przejęcia linii kolejowej wraz z nieruchomościami. 

Tory oczywiście były normalnymi torami, więc stowarzyszenie musiało położyć nowe, po których mógł jeździć tabor wąskotorowy.

19 maja 1968 odbyła się uroczysta inauguracja tego odcinka. W 2007 roku Stowarzyszenie odkupiło od dwóch gmin odcinek linii biegnącej z Läggesta do Taxinge-Näsby. Po przebudowaniu linię uroczyście otworzył w 2011 roku król Karol XVI Gustaw.

ÖSIJ jest najstarszą linią muzealną w Szwecji. Posiada około 1500 członków. Linię obsługują w większości ludzie, którzy robią to za darmo (linia działa wyłącznie w sezonie letnim). Stowarzyszenie utrzymuje się ze sprzedaży biletów, darowizn i dotacji.

Linię obsługują lokomotywy z wagonami z siedmiu szwedzkich linii kolejowych. Najstarsza lokomotywa pochodzi z 1889 roku. Stowarzyszenie posiada nawet lokomotywę wyprodukowaną w Związku Radzieckim z 1974 roku.

Linia kolejowa to nie tylko zabytkowy tabor, ale również niewielkie muzea, które zostały stworzone na największych stacjach.

1 Mariefred

Stacja w Mariefred została otwarta w 1895 roku dla linii kolejowej Norra Södermanlands Järnväg. Jest to największa stacja z najbardziej pokaźnym budynkiem, w której piętro zajmował kiedyś zawiadowca stacji. Obecnie góra służy pracownikom kolei, a na dole znajduje się poczekalnia, w której urządzono niewielkie muzeum oraz kasa biletowa. Na tej stacji znajduje się niewielka kawiarnia.

2 Läggesta

Stacja powstała w roku 1895 (przy budowie pierwotnej linii kolejowej).  Jest to niewielki, drewniany budynek z dużym poddaszem, na którym kiedyś mieszkał zawiadowca stacji. Na parterze znajduje się poczekalnia, kasa biletowa i biuro kolejarzy. Läggesta jest stacją przesiadkową pomiędzy Mariefred, a Taxinge-Näsby.

3 Taxinge-Näsby

Dworzec w Taxinge-Näsby został otwarty w 1895 roku. Stacja powstała w tym miejscu, ponieważ ówczesnym właścicielem posiadłości Taxinge-Näsby był hrabia Arvid Posse, który jednocześnie był jednym z głównych właścicieli linii kolejowej Norra Södermanlands Järnväg i chciał mieć stację kolejową jak najbliżej swojej posiadłości. Za stację wraz z odnogą linii zapłacił z własnej kieszeni. Tym samym zadecydował o wyglądzie stacji, która w odróżnieniu od innych stacji przy tej linii kolejowej zbudowana jest z czerwonej cegły, która zresztą pochodzi z cegielni hrabiego. W budynku mieściła się poczekalnia i poczta (została zamknięta w 1967 roku).  Na stacji znajduje się obrotnica, dzięki której można obrócić lokomotywę.

4 Marielund

Ta niewielka stacyjka znajduje się pomiędzy Mariefred, a Läggesta. Warto do niej zajrzeć ze względu na jej historię, która jest związana polskimi załogami trzech okrętów podwodnych. Marynarze po internowaniu mieszkali w obozie w Marielund. W środku stacji zobaczyć można stare fotografie i poczytać o marynarzach. Na stacji znajduje się również kamień z tablicą pamiątkową poświęconą marynarzom.

Przejażdżka koleją jest fantastycznym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Obsługa pociągu jest ubrana w stroje z epoki. Konduktor kasuje tekturowe bilety starym kasownikiem. Na końcu składu znajduje się wagon, w którym można zostawić wózek dziecięcy. Przy dużej ilości chętnych podczepiane są dodatkowe wagony. Jest to na pewno atrakcja, którą warto zaliczyć będąc w Mariefred.

Źródło:

https://www.oslj.nu/sv-SE