Muzea w Szwecji,  Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Gustavianum – teatr anatomiczny w Uppsala.

Uppsala to miasto szczycące się najstarszym uniwersytetem w całej Skandynawii. Najstarszym, uniwersyteckim budynkiem jest Gustavianum. Swoją nazwę zawdzięcza Gustawowi II Adolfowi. Władca ten przekazał w 1620 roku kilka budynków, które następnie „połączono” w jeden. Budynek został tak zaprojektowany żeby pomieścić sale wykładowe, drukarnię, mieszkania dla najzdolniejszych i jednocześnie ubogich studentów.

W 1662 roku uniwersytecki profesor medycyny – Olof Rudbeck podejmuje decyzję o przebudowie budynku. Budynek otrzymuje dodatkowe piętro i kopułę w której powstaje teatr anatomiczny. Teatr mógł/może pomieścić 200 osób. Na „spektakle” przychodzili studenci i za opłatą widzowie, którzy chcieli popatrzeć na sekcje zwłok (zazwyczaj straconych przestępców). Jest to drugi najstarszy tego typu obiekt na świecie.

Teatr wykorzystywany był do roku 1750 kiedy to w budynku obok oddano do użytku bardziej nowoczesne sale. W teatrze anatomicznym utworzono bibliotekę i muzeum zoologiczne. W 1997 roku Gustavianum zaadaptowano na uniwersyteckie muzeum.

Muzeum oprócz wystawy poświęconej studentom anatomii ma ciekawe zbiory archeologiczne z terenów basenu Morza Śródziemnego. Zbiory te to „łupy” archeologów uniwersytetu Uppsala.

Jest też wystawa poświęcona Wikingom. Na tej wystawie można zobaczyć rzeczy wydobyte z miejsca pochówku w Valsgärde.

Bardzo ciekawe są wystawy dotyczące historii uniwersytetu Uppsala.

I wystawy czasowe.

Jak na Szwecję wstęp do muzeum jest bardzo tani bo bilet kosztuje tylko 50 koron. Wszystkie praktyczne informacje znajdziecie na stronie muzeum – link poniżej.

Źródła:

Szwecja, Przewodniki Wiedzy i Życia, Warszawa 2010.

http://www.gustavianum.uu.se/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gustavianum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: