Ostre tematy,  Szwedzkie święta

O św. Łucji czyli newsy z Absurdystanu.

Wiecie jak wielu Szwedów nazywa Szwecję? Absurdystan! Absurdystan ponieważ to co się dzieje w Szwecji to często jeden, wielki absurd. Weźmy takie nagrody Nobla, które miały miejsce w tym tygodniu. Wręczenie nagród to ogromne wydarzenie na które oprócz laureatów zapraszani są przedstawiciele rządu szwedzkiego oraz ważni goście z różnych państw. Niestety nie wszyscy przedstawiciele szwedzkiego rządu dostępują tego zaszczytu. W tym roku zaproszenia nie otrzymał lider partii prawicowej Jimmie Åkesson (SD). Za to zaproszono ambasadorów państw takich jak: Białoruś, Arabia Saudyjska, Sudan, Erytrea, Zimbabwe, Iran czy o zgrozo Korea Północna – państw w których normą jest łamanie praw człowieka. Państwa z których przybywają do Szwecji uchodźcy. Partia (SD) oskarżana jest o całe zło świata czyli rasizm, faszyzm, nazizm, szowinizm i inne rzeczy, których znaczenia przeciętny Szwed nie rozumie. Wszystko dlatego, że partia SD chce ograniczenia przyjmowania przybyszów z Azji i Afryki. Taaa jak miło.

To jest z absurdów, a można by ich wymieniać wiele. To co jest dzisiaj gorącym tematem o obchody świętej Łucji. Dwa lata temu pisałam o aferze związanej z reklamą jednego z największych domów towarowych w Szwecji – o aferze z Łucją. Rok temu wypatrywałam czy coś znowu ktoś wywinie ale jakoś tak było cicho. Za to w tym roku dzieje się w dwójnasób.

Święta Łucja to coś co jest bardzo ważne dla Szwedów. Ważne dla ich tożsamości i chociaż na co dzień nie są zbyt religijni to Św. Łucja przypomina im o ich korzeniach. Na ten dzień czeka wiele dzieci – szczególnie tych, które biorą udział w koncertach. Niestety nie każdemu to się podoba – bo przecież może obrazić czyjeś uczucia religijne!

W tym roku dyrektor jednego z przedszkoli postanowił, że jego placówka nie będzie organizować tego święta. Postanowił i koniec. Wielu rodzicom nie spodobał się ta decyzja zwłaszcza, że dzieci różnie zareagowały na nią – były smutne i rozczarowane. Wściekli rodzice postanowili zareagować. Dyrektor jako oficjalny powód podał to, że nie każdego stać na ubranie dla dziecka w orszaku św. Łucji oraz że nie wolno nikogo dyskryminować ze względu na płeć i rasę (bo Łucją może być tylko dziewczynka i do tego biała) oraz nie można nikogo wykluczać. Nieoficjalnie było wiadomo, że chodzi o to żeby nie urazić uczuć religijnych wyznawców jedynej religii pokoju. Skąd o tym wiadomo? Jeden z niezależnych dziennikarzy pojechał do tego przedszkola i zaczął pytać wśród rodziców i nauczycieli. Nie wszyscy mają wyprane mózgi więc zaczęli puszczać farbę. Z rodzicami nie było w ogóle problemu. Wściekli bo jakiś czas wcześniej szkoła zorganizowała świętowanie podróży Mahometa do niebo o czym „zapomniała” poinformować rodziców. A to niby nie uraziło uczuć dzieci, które nie wyznają islamu?

Niezadowoleni rodzice mają zamiar zbojkotować ten dzień w przedszkolu i zorganizować święto Łucji u jednego z rodziców. Uważają również, że św. Łucja jest wstępem do czegoś większego – do zakazania świętowania Bożego Narodzenia. Patrząc na obłęd i aktywizm co poniektórych Szwedów jestem w stanie uwierzyć w to, że i Boże Narodzenie poświęcą na stole poprawności politycznej. Jak na razie jest to jedyny przypadek zamachu na św. Łucję pytanie ile kolejnych placówek zrobi to samo w przyszłym roku.

A na koniec żeby było śmiesznie….w Malmö ogłoszono konkurs na Łucję i dopuszczono do wyborów również mężczyzn. Męska Lucia to na pewno będzie coś! Hmm to może Jezusa też powinna odgrywać kobieta jak mamy takie poprawnie politycznie równouprawnienie? A Maryję facet!

Nie może nas ograniczać płeć!

p.s. moja koleżanka musiała podpisać w przedszkolu zgodę na obchody św. Łucji.

https://www.journalisten.se/nyheter/porta-kina-fran-nobelfesten?fbclid=IwAR2JGQJXOMcHCEkoET1R9KfABM2PvomUWQUaxaU19MMKF69_SnRi6UmQaEU

Malmö stad välkomnar manlig Lucia

https://www.expressen.se/gt/rektor-hotad-efter-felaktiga-uppgifter-om-luciafirande/?fbclid=IwAR2wxpG_zYK5RDY_cbSKIO5g98Mdg9xH8UFJNOyFWEetaPgbQyYi8-TSuIw

Kristna julfirandet anpassas till islam – Luciaförbud och terrorhinder på julmarknader

Förskola slutar med Lucia: ”Vi vill inte kränka någon”

https://nyhetsbyran.org/2018/11/24/forskola-i-motala-staller-in-luciatag-vill-inte-exkludera-barn/

5 komentarzy

 • Magda

  Apropo Bożego Narodzenia – w tym roku w Landskrona zamiast God Jul pojawiło się na ulicach God Helg…W zeszłym roku w Hörby podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego Mikołaj był kobietą…

 • mattias_b

  przypominam ci, że partia sd ma początki nazistowskie, a do dzisiaj niektóre ich postulaty są przejawem ksenofobii i rasizmu (np. wobec saamów) 😉

  • Agnes Wieckowska

   A ja gdzieś napisałam, że jestem za SD? Inna sprawa sprawdź jak się wypowiadają Saamowie o Szwedach, obyś nie był zszokowany.