Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji

Muzeum policji w Sztokholmie.

Jak już wcześniej wspominałam raz w miesiącu mieliśmy w ramach nauki języka szwedzkiego w SFI wyjście do muzeum lub galerii. W maju również mieliśmy wyjście muzealne i tym razem padło na muzeum policyjne.

To muzeum znajduje się w tzw. parku muzeów. Tutaj znajdziemy również muzeum techniki, etnograficzne, morskie i sportu.

Muzeum jest stosunkowo nowe, ponieważ powstało w 2007 roku.

Muzeum zajmuje piętrowy budynek. Połowę budynku zajmuje muzeum policji, a drugą połowę muzeum sportu. Na parterze znajduje się wystawa poświęcona historii szwedzkiej policji. Można zobaczyć jak zmieniał się strój policjanta na przestrzeni lat/wieków.

Można również zobaczyć auta policyjne. Stare modele aut niestety są odgrodzone i nie można do nich podejść i dotknąć.

Tutaj również można zobaczyć i dotknąć policyjnego centrum dowodzenia.

Jest też coś dla dzieci, ale podejrzewam, że i dorośli (ja skorzystałam z możliwości zabawy) korzystają z okazji zobaczenia się w sztucznych wąsach. Tak prawdę mówiąc to chyba te wąsy najbardziej mi się podobały z całego muzeum.

A jeszcze szybciej przelecieliśmy przez drugie piętro, na którym znajduje się wystawa poświęcona przestępstwom. Tutaj zobaczyć można przykładowe miejsce zbrodni, autentyczne przedmioty należące do przestępców typu czapka i spodnie, które miał na sobie morderca szwedzkiej polityk Anny Lindh.

Jest też wystawa poświęcona SAPO czyli szwedzkim służbom bezpieczeństwa.

Jeżeli ktoś ma ochotę na małe zakupy to na dole muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami.

Czy warto zajrzeć do tego muzeum? Szczerze? Jeżeli nie jest się nawiedzonym fanem policji to nie warto. Na pewno nie warto do niego zaglądać będąc w Sztokholmie na wycieczce – szkoda kasy, aczkolwiek bilet kosztuje tylko 60 koron dla dorosłych, a dla studentów i emerytów 40 kr. Jeżeli ktoś mieszka na stałe w Sztokholmie i ma dzieci, a szczególnie synków to jak najbardziej polecam. Jestem pewna, że każdy chłopiec będzie zachwycony wystawami.

http://www.polismuseet.se/

7 komentarzy

 • acurrent91

  Do takiego muzeum bym chętnie poszła 🙂 Aż nabrałam ochotę na przeczytanie jakiegoś skandynawskiego kryminału. Znasz może jakieś szwedzkie nazwiska warte polecenia? 😉

  • Agnes

   Jasne, że znam 🙂 Zacznij od Camilli Lackberg – to seria kryminałów w której główną bohaterką jest pisarka i jej mąż policjant. Pierwsza część to księżniczka z lodu czy jakoś tak. Dla mnie rewelacja 🙂

 • Radek Siechowicz

  Bylismy, widzielismy i srednio bylo, to fakt. Ale za to zrobilismy corce rewelacyjne zdjecie w policyjnym mundurze :). Bardzo fajne jest znajdujace sie obok muzeum morza i muzeum techniki. Etnograficzne tylko dla pasjonatow, dzieciaki sie beda nudzic. Muzeum sportu jest tez fajne, mozna sobie pobiegac na czas.

%d bloggers like this: