Szwedzkie święta

Cała prawda o Midsommar czyli dlaczego w Szwecji najwięcej dzieci rodzi się w marcu.

W Szwecji mieszkam już prawie dwa lata, a odkąd poznałam Pana B. czyli będzie już ponad trzy lata, co roku wysłuchuję o Midsommar. Zdarza mi się również przeczytać o tym, że to takie ekscytujące święto, pełne magii i srata tata. Czasami mam ochotę puścić pawia od tych słodkopierdzących zachwytów. W tym roku udało mi się sprawdzić na własne oczy czy miałam rację podejrzewając, że nie ma się czym zachwycać.

Midsommar to nic innego jak polska, a raczej słowiańska Noc Kupały. To pogańskie święto związane z przesileniem słońca i poświęcone żywiołom wody i ognia (palenie ognisk), a także słońcu, księżycowi, miłości i….płodności. Większość krajów obchodzi/ła je w podobny sposób czyli skakano przez ogniska (ogień ma oczyszczać i chronić przed złem), robiono wianki z bylicy i zakładano zwierzętom na głowy, żeby ustrzec je przed urokami czarownic i chorobami. Palono również ogniska na rozstajach dróg (jak wiadomo na rozstajach zbierają się złe moce) i nad brzegami jezior. Obchodzono z pochodniami domostwa w celu odgonienia złych duchów. Dziewczyny puszczały wianki na wodzie, które próbowali wyłowić kawalerowie. Noc Kupały to również noc rozwiązłości ponieważ tej, wyjątkowej nocy można było wyrwać się z kawalerem na schadzkę w lesie – niby że szuka się kwiatu paproci.

W Szwecji to święto obchodzono podobnie z tym, że głównym elementem szwedzkiej Nocy Kupały jest wysoki, ozdobiony roślinami słup/ krzyż z zawieszonymi po obu stronach kółeczkami wokół którego wszyscy tańczą. Słyszałam, że słup ma symbolizować kobietę i mężczyznę (kiedyś na słupie było tylko jedno kółko – symbol falliczny). Po wjechaniu chrześcijaństwa na tutejsze ziemie, słup zaczął symbolizować chrześcijański krzyż (za chrześcijaństwa dodano drugie kółko – tak dla symetrii). Niestety chrześcijaństwo skutecznie wybiło źródła i tak naprawdę nie wiadomo jakie naprawdę znaczenie ma słup. Do Szwecji ozdobny słup prawdopodobnie przywędrował z Niemiec. Midsommar w Szwecji zawsze obchodzony jest w sobotę najbliższą najkrótszej nocy w roku ale piątek jest największa impreza tak żeby Szwedzi mieli po nim (trzeba dojść do siebie po gigantycznym kacu) wolny weekend i jest to ogólnie przyjęty początek wakacji. Tak jak z innymi świętami tak i z Midsommar związane jest spożywanie charakterystycznych dań typu śledzie czy tort rybny, którego i ja w końcu spróbowałam. Jest boski! 

Midsommar to szczególne święto dla Szwedów. O tym, że nadciąga Midsommar wiadomo już wiele tygodni wcześniej. Na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej, a także na portalach społecznościowych i ogólnie w całym internecie pojawiają się reklamy zachęcające do obchodów tego święta.

 

W sklepach pojawiają się kiczowate przedmioty typu sztuczne wianki i inne ozdoby.

Można też kupić kwiatki w charakterystycznych dla Szwecji barwach – te w doniczkach koniecznie ze słupem midsommarowym.

W różnych miejscach pojawiają się słupy wokół których będą tańcować w Midsommar ludziki. Takie słupy można znaleźć w dużych parkach, w Sztokholmie na terenie Skansenu, Haga Park ale też na osiedlach lub na prywatnych posesjach.

Prawdziwe przygotowania do obchodów tego święta można zobaczyć w czwartek tuż przed Midsommar. Jak już wiecie z mojego posta o tym jak wygląda sprawa zakupu alkoholu w Szwecji – dla przypomnienia: zajrzyj tutaj , w Szwecji przed wolnymi dniami należy zrobić sobie zapasy alkoholowe. Przed Midsommar Szwedzi dosłownie szturmują sklepy monopolowe. Dlaczego o tym dalej.

Nadchodzi Midsommar i….pomimo tego, że poprzedniego dnia była piękna, upalna pogoda okazuje się, że tego dnia pada deszcz i jest zimno. Nie wiem jak w innych rejonach Szwecji ale w Sztokholmie praktycznie co roku w Midsommar jest deszczowo i zimno. W tym roku o dziwo pogoda była w miarę.

Midsommar można spędzić w gronie znajomych, rodzinnym albo znaleźć sobie miejsce niedaleko swojej dzielnicy, gdzie zorganizowany jest duży festyn.

 Na mojej dzielnicy nie było zorganizowanego Midsommar ale znalazłam imprezę niedaleko. Z reguły wszystko zaczyna się o godzinie 11 a kończy o 16.My pojawiliśmy się o 14 i część osób wracała do domów, ale kiedy doszliśmy do parku w którym świętowano ujrzeliśmy całą masę ludzi.

Wiele osób pomimo tego, że po porannym deszczu było mokro, siedziała na rozłożonych na trawie kocach. Inni mieli stoliki i krzesełka, generalnie trwał jeden, wielki piknik. Ludzie grillowali, obżerali się truskawkami ze śmietaną i biegali na bosaka. Wyglądało to ciekawie.

Chętni mogli zaopatrzyć się w słodycze i napoje w ustawionych gdzie nie gdzie budkach.

My akurat trafiliśmy na przerwę w tańcach w czasie której zorganizowany był dla dzieci konkurs piosenki. Dzieciaki śpiewały za słodycze (tylko za słodycze) i byłam w małym szoku, że jest tyle chętnych do śpiewania.

Całością koordynował zespół ludzi poprzebieranych w stroje ludowe. Podejrzewam, że to jakiś zespół ludowy albo stowarzyszenie. Myślę, że przez organizację tego festynu zachęcali do wstąpienia w ich szeregi. Z tego co widziałam, to średnia wieku wynosiła 65+ i nic dziwnego, że starali się pozyskać nowy narybek.

Po konkursie przyszła pora na tańce. To był w zasadzie jeden taniec w stylu naszych, polskich kaczuch 🙂 Czyli udawanie, że gra się na skrzypkach, robienie żabek, podchodzenie i odchodzenie od słupa i poruszanie się w kołku dookoła słupa z jednoczesnym śpiewaniem.

W zasadzie spodziewałam się czegoś bardziej ciekawego. Fajne było to, że wielu Szwedów przyłączyło się do zabawy. W każdym razie nie było to tak jak usłyszałam od kogoś, że to takie magiczne i ekscytujące wydarzenie. Sorki ale znam bardziej magiczne rzeczy. No ale jak ktoś się byle czym ekscytuje to robienie żabki może mu się wydać ogromną magią.

Oficjalna impreza skończyła się o 16, ale wiele osób zostało żeby dalej grillować i popijać alkohol. No i przechodzimy do meritum. Alkohol….Szwedzi jak wiadomo wykorzystują każdą okazję do tego, żeby sobie ostro wypić. Midsommar jest świętem w czasie którego Szwedzi pobijają swoje rekordy w chlaniu bo inaczej tego nazwać nie można. Z takich publicznych festynów przenoszą się na domówki gdzie chleją alkohol do upadłego. Nie mówię, że wszyscy, ale bardzo wielu tak robi. Alkohol jak wiadomo rozluźnia człowieka i sprawia, że robi się rzeczy, których normalnie by się nie zrobiło. Midsommar jak już wcześniej wspomniałam jest świętem poświęconym miłości i płodności – nie wiem czy to ta „magia” czy to alkohol albo raczej „alkoholowa magia”, ale można powiedzieć, że jest to święto „ruchomych krzaków”. Jak sobie policzycie od lipca 9 miesięcy to wychodzi, że w marcu rodzi się wielu, nowych, szwedzkich obywateli. Można powiedzieć, że Midsommar to święto rozpusty.

 

5 komentarzy

 • Gabi

  Coś w tym jest, ja na takim Midsommar bawiłam sie w ubiegłym roku i już w tym nie miałam szczególnej ochoty na powtórkę (zwłaszcza, że Agnieszka z mężem zapewnili ciekawsze rozrywki 😀 ). Ale to nawet Szwedzi u mnie w pracy mówili, że cała zabawa z tancem jest fajna, gdy ma się dzieci, a cała reszta chce się po prostu napić 😀

 • acurrent91

  Hehe, nawet z ciekawości bym się na taki festyn wybrała. Niestety każda impreza, jak medal, ma dwie strony. Z jednej są najlepsze chęci, może trochę romantyzmu, nostalgii, zamiłowania do historii. Zawsze jest ktoś, kto chce, żeby wszystko się udało i było takie magiczne. Z drugiej strony widzimy chaos i zniszczenie. Śmieci, które pijani ludzie zostawiają, stan estetyczny pijanych osób pod koniec imprezy. Krzaczki użyte nie tylko jako osłona do harców, ale również stawiania papierzaka.. Autobusy pełne wracających ludzi, którzy w każdej chwili mogą zwrócić wypity wcześniej alkohol… Ludzie po tym wszystkim wsiadający za kółko („Wypiłem tylko dwa piwa, panie władzo”).
  Czasami muszę się przemóc, żeby wybrać się chociaż na Wianki i na pokaz fajerwerków.
  Właśnie: czy na tym Midsommar są fajerwerki?
  Bardzo ciekawy wpis 😉 Pozdrawiam 🙂

 • Michał

  10 lat w Szwecji a od piecu w domku z trawnikiem w małej miejscowości. Przez lata nie wiedzieliśmy o co chodzi. Ale kupiliśmy dom ktorego trawnik robi taki jeden spolny trawnik razem z czteroma innymi domami. Przyszedł sąsiad i zaprosił na midsummer. Okazało się ze oni w tych 5 domach, nie ważne kto tam mieszka, spędzają razem cały dzień od 30 ileś lat. Co roku jest kogoś innego kolej żeby impreze przygotować, i co roku jest zajebiscie, a wtym roku padło na nas. Były wszystkie ważne dania, z tym że po polsku. Śledzie, sałatki, chleb polski. Nawet tort bezowo truskawkowy z polskiego przepisu. Plus kilka dań na które z początku patrzyli a z kończyło się kawałkiem chleba w garnku i czy mogą przepis…😊

  Może to jest pogańskie święto o zapomnianych korzeniach, ake za to zajebista wymówka zęby się bawić; tańczyć, śpiewać, dobrze zjeść i czuć się częścią społeczeństwa. No i wszyscy poszli grzecnie do domu o własnych siłach.

  • Agnes

   Michał i super – sama bym z chęcią poszła po na taką 🙂 Ja tylko napisałam o tej drugiej twarzy tego święta o której nikt nie wspomina. Ty za to burzysz wizerunek niedostępnego Szweda co bardzo mi się podoba. Pozdrawiam i dzięki za odwiedziny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: