Pałac Ulfsunda ze sztokholmskiej Brommy.
Pałac Ulfsunda zbudował w latach 1644 – 1647 szwedzki generał Lennart Torstensson. Achitekt, Nikodemus Tessin Starszy wzorował się na zamku w Heidelbergu. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Ze wzgórza, na którym stoi pałac rozciąga się przepiękny widok na zatokę jeziora Mälaren, w której wybudowano niewielką przystań na potrzeby pałacu.
Podobno Królowa Krystyna odwiedzała często Lennarta w tym pałacu.
Właściciel długo nie cieszył się swoim pięknym pałacem. Cztery lata po ukończeniu budowy zmarł w wieku 48 lat.
Pałac odziedziczył jego syn Anders Torstensson, któzy ożenił się z Christiną Cathariną Stenbock. Z pomocą posagu bogatej żony zmodernizował pałac i nadał mu klasyczny charakter. Kazał m.in. rozebrać renesansowe szczyty i dobudować cztery pawilony.
Rodzina Torstensson władała pałacem do roku 1727. W tym roku zmarł ostatni męski członek rodziny. Od tej pory pałac zaczął przechodzić z rąk do rąk i popadać w ruinę.
W XIX wieku właścicielem zamku został hrabia Gustaf von Essen. Dzięki jego zabiegom pałac został odrestaurowany i nieco przebudowany – płaski dach, klasyczne nadproża okienne.
W 1900 zmarł ostatni prywatny właściciel pałacu, premier Szwecji Gustaf Åkerhielm. Pałac wszedł w ręce państwa. W 1905 roku w pałacu powstał ośrodek dla tzw. ludzi z problemami (alkohol itd). Placówka opiekuńcza istniała w pałacu do roku 1972. W tym czasie pałac został zdewastowany. Po kapitalnym remoncie pałac stał się miejskim obiektem konferencyjnym.
W 1999 roku pałac znowu przeszedł w ręce prywatne. Para Szwedów, która dorobiła się w branży IT, postanowiła stworzyć nowoczesny hotel w pobliżu centrum Sztokholmu. Ich wybór padł na pałac Ulfsunda. Pałac ponownie przeszedł olbrzymi remont. W głównym budynku pałacu utworzono restaurację i sale konferencyjne. W bocznych skrzydłach urządzono pokoje hotelowe.
Źródło: