Najciekawsze ulice Sztokholmu,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Danderydsgatan – najpiękniejsza uliczka Östermalm.

Sztokholmska dzielnica Östermalm jest pełna uroczych zaułków.

Jednym z takich zaułków jest powstała w latach 20 tych XX wieku ulica Danderydsgatan.

Nazwę ulica dostała ulica na „cześć” leżącego na północ od Sztokholmu Danderydu. Ulica wchodziła w część planu miasta, który był dziełem Pera Olofa Hallmana, urbanisty, pierwszego dyrektora ds. planowania miejskiego. Jego plan miasta zakładał podzielenie dużej dzielnicy na odpowiedniej wielkości działki, na których wybudowane budynki mogły mieć wyłącznie trzy kondygnacje plus poddasze i stanowić jednolitą zabudowę bez domów wolnostojących.

Ulica jest bardzo nietypowa, ponieważ biegnie przez rondo i potem „wbija się” w bramę budynku „wyskakując” niepozornie przy ulicy Karlavägen. Dzięki temu część ulicy ma bardzo kameralny charakter.

Dom z numerami 4-6 został wybudowany specjalnie dla szkoły Anny Sandström. Była to prywatna szkoła dla panien, w której nacisk kładziono na literaturę i przedmioty praktyczne oraz większą niż normalnie swobodę w wyborze przedmiotów. Szkoła działała do 1942 roku (w 1939 roku prywatne żeńskie szkoły zostały upaństwowione).

Budynek naprzeciwko szkoły zajmuje Ambasada Algierii.

Najpiękniejszy budynek z numerem 17 jest własnością znanego marszanda Åke Magnusa Vernera Åmell. Obecnie można go wynająć (w 2008 roku został wystawiony na sprzedaż za cenę 47 mln koron, ale chyba nie znalazł chętnego nabywcy. Nie znalazłam informacji na ten temat.).