Szwecja,  Szwedzkie przysmaki,  Szwedzkie święta

20 obowiązkowych punktów szwedzkiego Bożego Narodzenia.

1. Zakupy

Co roku słyszy się o rozumnym kupowaniu, bo klimat itd. Najwidoczniej w okresie świątecznym wszyscy zapominają o Grecie Thunberg.

2. Gwiazda adwentowa

Gwiazda adwentowa, która symbolizuje też Gwiazdę Betlejemską, do Szwecji przywędrowała z Niemiec. Podobno rodowici Szwedzi wiedzą, gdzie mieszkają obcokrajowcy, ponieważ Szwed zawsze zawiesza gwiazdę wraz z rozpoczęciem Adwentu – a obcokrajowcy albo szybciej, albo później.

3. Świecznik adwentowy

Świecznik to cztery świece, z których pierwszą zapala się w pierwszy dzień adwentu. Co tydzień zapala się kolejną świecę (razem z poprzednią), aż  w ostatnim tygodniu płoną wszystkie. Zwyczaj zapalania świec adwentowych pojawił się w Szwecji w XIX wieku.

4. Amarylis

To popularny bożonarodzeniowy kwiat w Szwecji, który upowszechnił się jako roślina doniczkowa w XIX wieku. Świątecznym kwiatem stał się od połowy lat 60 tych. Stało się to dzięki oszustwu cebulek kwiatu, które eksportowano z RPA do Europy. Cebulki uprawiane w klimacie południowym myślały, że jest już lato i rozkwitały akurat na Boże Narodzenie w Szwecji.

5. Skrzaty

Szwedzki Mikołaj to mieszanka amerykańskiego Mikołaja i szwedzkiego skrzata. Skrzaty to jeden z ulubionych elementów wystroju szwedzkich domów.

6. Koza

Słomiana koza – obecnie element świątecznego wystroju, kiedyś robiła za rozdawcę prezentów bożonarodzeniowych.

7. Wieńce

Zwyczaj ozdabiania domów świeżymi gałęziami iglaków pochodzi z bardzo odległych czasów, kiedy jeszcze choinka nie gościła w szwedzkich domach. Świeże iglaki miały odstraszać złe siły przed dostaniem się do domostwa (jest to okres wiecznej ciemności i przesilenia zimowego, a wtedy różne czorty chodzą po ziemi).

8. Lussekatter

Szafranowe bułeczki, które są związane z obchodami Dnia św. Łucji, Adwentem i Bożym Narodzeniem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym przysmaku to zapraszam do mojego posta o św. Łucji – tutaj zajrzyj .

9. Kartki i znaczki świąteczne

W Szwecji co roku na święta wychodzi świąteczna edycja znaczków pocztowy. Co roku są również wystawiane świąteczne skrzynki pocztowe, do których można wrzucić świąteczną pocztę (ze specjalnym świątecznym znaczkiem), która podobno dociera szybciej do adresata (działa tylko na terenie Szwecji).

10. Julmust

Ulubiony napój Szwedów, który w okresie świątecznym wypiera Coca-Colę – tutaj o tym pisałam.

11. Glögg

Grzane wino z przyprawami i bakaliami, czyli migdałami i rodzynkami. Często podawane w podgrzewanym naczyniu. Obowiązkowy punkt spotkań świątecznych i okołoświątecznych (wigilie pracownicze). Świetny napój na spotkania na świeżym powietrzu, obowiązkowy na jarmarkach świątecznych.

12. Świąteczne piwo

Delikatnie słodzone ciemne piwo o posmaku przypraw.

13. Pierniki

Święta to pierniki. Szwedzi kochają pierniki. Często podają je razem z glögg. Szwedzkie pierniki są cienkie, twarde i chrupiące.

14. Domek z piernika

Piernikowy domek tradycyjnie buduje się przed Bożym Narodzeniem i burzy (zjada) jednocześnie z rozebraniem choinki. Budowanie domku to zajęcie rodzinne. W Szwecji organizowane są konkursy na najpiękniejsze domki piernikowe, a nawet wystawy.

15. Choinka

Zwyczaj stawiania przystrojonej choinki w domu do Szwecji przywędrował z Niemiec. Powszechna stała się pod koniec XIX wieku. W Szwecji choinki ubiera się na początku Adwentu i trzyma do 13 stycznia (teoretycznie, bo praktycznie lądują na śmietniku już 25 grudnia).

16. Polkagris to cukierki wynalezione w 1859. Ich receptura objęta jest tajemnicą. Doskonale nadają się jako zawieszki na choinkę.

17.  Pieczywo świąteczne.

Szwedzi uwielbiają pieczywo chrupkie, które na Boże Narodzenie dostaje świąteczną oprawę w postaci mieszanki przypraw – anyżu, kopru włoskiego i kolendry.

18. Juleskum, czyli pianki w kształcie Mikołaja o smaku truskawkowym. O ich popularności świadczą wielkie pudła w których są sprzedawane.

19. Kalle Anka, czyli Kaczor Donald

19 grudnia 1958 roku w Stanach Zjednoczonych miał premierę świąteczny odcinek Kaczora Donalda. Od 1960 roku jest on nadawany co Wigilię w szwedzkiej telewizji. Od 1960 roku w Wigilię wszyscy Szwedzi zasiadają przed telewizorem i oglądają świąteczny odcinek Kaczora Donalda.

20. Świąteczny stół

W Szwecji każdy region ma swoje sztandarowe dania świąteczne. Najsłynniejsze to:

Świąteczna szynka przez wielu Szwedów uważana za obowiązkową potrawę na stole świątecznym.

Kiełbasa książęca. Jest to krótszy wariant kiełbasek wiedeńskich. Podaje się je na ciepło.

Sałatka z buraków, którą podaje się m.in. do szynki świątecznej – tutaj o tym pisałam.

Pokusa Janssona, czyli przepyszna zapiekanka – tutaj więcej o tym daniu.

Sylta – galaretka z cielęciny podawana z burakami – tutaj więcej o tym daniu.

Bruna Bönor – potrawa z brązowej fasoli i wieprzowiny, doprawiana octem i słodkim cukrowym syropem podawana na ciepło.

Śledzie. Szwedzkie święta nie mogą się obyć bez ryb. W zależności od regionu będą to różne ryby (łosoś, szczupak), ale absolutnie na stole świątecznym musi być śledź.

Pudding ryżowy, z którym związany jest pewien przesąd. Do potrawy dodaje się obrany migdał. Przesąd mówi, że kto go znajdzie weźmie ślub w następnym roku.

Świąteczny sernik podawany na ciepło – tutaj o tym pisałam.

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading