Kuchnie świata,  Szwedzkie przysmaki,  Szwedzkie święta

Janssons Frestelse z cyklu szwedzkie smaki.

Janssons Frestelse to w prostym tłumaczeniu pokusa albo kuszenie syna Jana.

To najpierw co to jest ta pokusa. Jest to bardzo popularna potrawa świąteczna, którą serwuje się w Boże Narodzenie, Wielkanoc i Midsommar.

Janssons frestelse to zwyczajna zapiekanka z kartofli plus cebula, sardele albo szprotki, gęstej śmietany, bułki tartej i białego pieprzu. Wszystkie produkty układa się warstwowo (ostatnią warstwą muszą być kartofle) i na koniec polewa śmietaną i posypuje bułką tartą. Brzmi ciekawie? A jak smakuje! Tak, to jest naprawdę pyszne! Oprócz pieprzu Szwedzi czasami dodają do zapiekanki imbir, musztardę, goździki.

Dlaczego pokusa? Proste – bo jest tak dobre, że kusi, żeby zjeść więcej. Tak naprawdę to nie wiadomo skąd się wzięła nazwa tego prostego dania. Jedni twierdzą, że to od szwedzkiego śpiewaka operowego Adolfa „Pelle” Janzon. Śpiewak uwielbiał zapraszać do siebie znajomych i serwował im coś w stylu tego właśnie dania. Wiele osób nie zgadza się z tym, ponieważ nazwa tej potrawy pojawiła się 40 lat po śmierci Janzon. Istnieje jeszcze inna wersja – potrawa wzięła swoją nazwę od tytułu filmu z roku 1928.

Źródła:

https://www.tasteline.com/recept/klassisk-janssons-frestelse/

https://en.wikipedia.org/wiki/Janssons_frestelse

https://www.ica.se/recept/janssons-frestelse-3682/

4 komentarze

    • Iwona

      Mam jeszcze jedno pytanie : czy jest duży wybór żywności bez glutenu i laktozy, czy lepiej zabrać na wyjazd swoją żywność?

    • Agnes

      Powiem tak – wybór jest spory ale….ceny dwa albo i nawet trzy razy wyższe. To zależy od tego czy chcesz zaoszczędzić i tachać ze sobą jedzenie czy oszczędzasz miejsce w bagażu ale jednocześnie ryzykujesz, że coś Ci nie podpasuje ze szwedzkich produktów. Kuchnia naszych zamorskich sąsiadów różni się od naszej.