Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Ruiny w Hammersta.

Na południe od Sztokholmu w parafii Ösmo należącej do Nynäshamn można zobaczyć tajemnicze ruiny zamku.

Pierwsze potwierdzone informacje o tym miejscu pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, ale istnieje wiele dowodów na to, że ten teren zamieszkany był jeszcze w czasach prechstorycznych. W XIV wieku wybudowano w Hammersta kamienny zamek.

Był to budynek dwukondygnacyjny. Wejście do zamku było umieszczone wysoko nad ziemią, do którego prowadziły drewniane schody z zadaszeniem.

W 1426 roku właściciel Hammersta,  Ehrengisle Nilsson podarował go swojej żonie Brittcie Olofsdotter-Tott, która była bardzo barwną osobą. Brita (duń. Birgitta) była córką duńskiego rycerza. Była bardzo przywiązana do Danii, co poskutkowało tym, że została skazana na spalenie na stosie za donoszenie Duńczykom podczas wojny duńsko-szwedzkiej o pozycjach wojsk szwedzkich. Jakimś cudem wyrok zmieniono na zamurowanie żywcem w murach zamku w Kalmarze, a następnie na odosobnienie w klasztorze, z którego wkrótce wyszła na wolność. Po śmierci męża otrzymała w spadku Hammersta, ale… jej pasierbowie podważyli wiarygodność testamentu, twierdząc, że macocha go sfałszowała. Skończyło się wyrokiem sądu, który przyznał pasierbom Brity prawo pierwokupu Hammersta. Nie docenili jednak sprytu macochy, która Hammersta przekazała katedrze w Uppsali, a następnie sprzedała ją Stenowi Sture, po czym wyjechała do Danii, gdzie czekał na nią spadek po jej matce. Koniec końców Hammersta trafiła w ręce Sten Sture, a po jego śmierci zagarnął ją Gustaw Vasa. I tu się kończy historia zamku, który jeszcze w XV wieku zaczął powoli popadać w ruinę. Dzisiaj można zobaczyć kilkumetrowe mury piwnic.

Obecnie Hammersta jest częścią rezerwatu przyrody Häringe-Hammersta znanego z tego, że w rzece Muskån, która przepływa przez teren rezerwatu, żyje troć wędrowna. 

Źródło:

https://stockholmslansmuseum.se/besoksmal/hammerstahus/