Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Stureparken w Sztokholmie.

Na słynnym Östermalm w Sztokholmie, pomiędzy ulicami Östermalmsgatan i Sturegatan znajduje się niewielki park. Jak to często bywa w przypadku parków tak i ten był kiedyś cmentarzem.

W XVII wieku postanowiono w tym miejscu stworzyć ostatnie miejsce spoczynku dla królewskich marynarzy. Cmentarz ogrodzono płotem i wybudowano kapliczkę. Niestety po przeniesieniu się Admiralicji do Karlskrony cmentarz zaczął niszczeć. Zamiast marynarzy cmentarz przyjmował biedaków. Stąd jego nieoficjalna nazwa – Cmentarz Biedaków. W czasie epidemii dżumy na cmentarzu masowo chowano ofiary tej choroby. W 1834 swoje ofiary położyła na cmentarzu cholera.

W połowie XIX wieku postanowiono uporządkować cmentarz. Dostał nowy płot i wyburzono starą kostnicę. Zasadzono też mnóstwo krzewów i drzew.

W 1866 roku postanowiono cmentarz zlikwidować. Na terenie planowano postawić kościół albo szkołę podstawową. Stanęło na…publicznym parku. 

W 1905 rozebrano płot cmentarny, a w 1906 roku stworzono park, który od przebiegającej obok Sturegatan wziął nazwę – Stureparken.

Park jest otoczony przepiękną XIX wieczną zabudową.