Niesamowite historie,  Szwecja

Tajemnicza jaskinia w Hagaparken.

W Sztokholmie jest wiele parków. Jednym z najładniejszych jest Hagaparken. To park usytuowany prawie w centrum Sztokholmu nad jeziorem Brunnsviken. Miejsce spacerów sztokholmiaków i….miejsce, w którym mieszka szwedzka następczyni tronu (podobno można ją spotkać na joggingu). Tak się składa, że nie tylko Wiktorię można tu zobaczyć.
Nad jedną z odnóg jeziora, przy której wybudowano Pawilon Gustawa III. Naprzeciwko Pawilonu znajduje się coś, co przypomina źródło jeziora.
Źródło albo grotę. To Ormgrottan, bo tak to Szwedzi nazwali. Na pierwszy rzut oka wygląda na naturalny twór. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest to niedokończony projekt nawadniania, który w XVIII wieku zlecił król Gustaw III (pomysłodawca całego założenia parkowego). W tym miejscu król wymarzył sobie wodospad. Woda miała być pompowana z góry przez szyb wydrążony w środku góry. Miało być to również miejsce pojenia koni. Wojna z Rosją przerwała prace nad projektem.
Mówi się, że król niepotrzebnie zlecił budowę wodospadu, ponieważ wysadzenie skały obudziło coś, co spało wewnątrz góry. Przechodzący po zmroku obok jaskini ludzie wspominają o dziwnym uczuciu jakby ktoś lub coś ich obserwowało.
Na początku XX wieku dwóch chłopców w trakcie zabawy przeszło przez barierkę i wskoczyło do jaskini. Bardzo szybko z niej uciekli. W jaskini znaleźli kości ludzkie. Okazało się, że był to prawdopodobnie samobójca (dziura w czaszce po kuli od pistoletu). Pytanie dlaczego akurat tam się zabił i to tak, żeby nikt go nie znalazł…..