Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Vaxholm – sztokholmski letni kurort.

Niedaleko Sztokholmu leży wyspa Vaxön, na której znajduje się niewielkie miasteczko Vaxholm.

Do czasów króla Gustawa Wazy, czyli XVI wieku wyspa Vaxön należała do właściciela zamku Rydboholm. Następnie majątek z wyspą przejęła korona szwedzka. W połowie XVI wieku zbudowano fortyfikacje na wyspie, które miały bronić przed atakami od strony morskiej. Na niewielkiej wysepce pomiędzy Vaxön i Rindö zbudowano potężną twierdzę, której zadaniem była obrona przejścia do Sztokholmu.

Vaxholm prawa miejskie otrzymało w 1647 roku.

Do końca XIX wieku głównym zajęciem mieszkańców Vaxholm było rybołówstwo. Szczególnie w Sztokholmie bardzo popularny był Vaxholmsströmming (śledź), który codziennie był dostarczany na rynek w Sztokholmie. Do dzisiaj w Vaxholm można zjeść słynnego śledzia.

Pod koniec XIX wieku Vaxholm stało się nadmorskim kurortem. Latem do Vaxholm napływały tłumy spragnionych świeżego powietrza i czystej wody sztokholmian, którzy mogli skorzystać z ciepłych i zimnych łaźni oraz czystych kąpielisk.

Vaxholm to również miejsce mrocznych wydarzeń takich jak skazanie w 1666 roku na śmierć kobiety za czary.

Dzisiaj Vaxholm jest świetnie skomunikowane ze Sztokholmem (autobusy, promy), którego olbrzymią atrakcję stanowi twierdza/muzeum. O jego atrakcyjności turystycznej świadczy fakt zorganizowania płatnych parkingów oraz…ilość tabliczek „privat”.

Z Vaxholm można popłynąć promem na pobliskie wyspy np. na Sandhamn.

Co można zobaczyć ciekawego w Vaxholm:

1 Deptak ze starymi domami

2 Ratusz i rynek

Obecny ratusz powstał w latach 20 tych XX wieku, ale jego najstarsze części pochodzą z XVII wieku.

Obecnie w ratuszu znajduje się biuro informacji turystycznej.

3 Waxholms Hotell – nawiedzony hotel.

Secesyjny hotel został zbudowany w 1903 roku. Podobno w hotelowym lustrze ukazuje się duch.

4. Kastellet czyli Twierdza Vaxholm.

Pierwsza twierdza w Vaxholm została zbudowana na początku XVI wieku przez Svante Nilsson Sture. W XVIII i XIX wieku twierdza była wykorzystywana jako więzienie. Pod koniec XIX wieku straciła swoje znaczenie militarne. Dzisiaj znajduje się w niej muzeum.

 5. Norrhamnen

W tej niewielkiej zatoczce znajdują się stare chaty rybackie. W jednym z domów jest restauracja, którą w 2019 roku uszkodziła eksplozja bomby. Nie wiadomo kto ją podłożył i dlaczego. Policyjne śledztwo zostało umorzone.

6. Pozostałości po starych umocnieniach

7. Kościół z dzwonnicą

Neoklasycystyczny kościół Gustawa Adolfa został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Zastąpił drewniany kościół z XVII wieku. Jego budowa trwała dosyć długo, ponieważ pieniądze na budowę kościoła zostały zdefraudowane i trzeba było zorganizować zbiórkę pieniędzy. Niestety nie uzbierano wystaczającej ilości pieniędzy, żeby wybudować planowaną wieżę. Kościół otrzymał tymczasową, drewnianą dzwonnicę, która stoi do dzisiaj.

Pod koniec XIX wieku dobudowano zakrystię i tym samym zasłonięto jedno z wejść do kościoła.

8. Budynek straży pożarnej

9. Wieża ciśnień

Wieża została zbudowana w 1923 roku. Działała do 1974 roku, ale jeszcze do 1989 roku stanowiła rezerwę. W 1996 roku ktoś ją kupił i przerobił na obiekt mieszkalny.

Źródło:

https://www.destinationvaxholm.se/sv/

https://www.pressreader.com/sweden/mitt-i-osteraker/20210612/282127819419299

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading