Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

10 najciekawszych murali w Sztokholmie.

Murale w Sztokholmie znajdują się w często dość ukrytych miejscach. Moje zestawienie jest bardziej uwarunkowane położeniem i zaczynam je od mekki hipsterów, czyli Södermalm.

1. Mural  znajduje na Fiskargatan 8. Mural ma 21 metrów wysokości i został stworzony przez braci Gustavo i Otavio Pandolfo w 2017 roku. Urodzeni w Sao Paulo w Brazylii bracia, są obecnie bardzo znani zarówno w Brazylii jak i na świecie. Są autorami murali m.in. w Wilnie, Mińsku, Nowym Jorku, San Francisco, Vancouver, Boston. Mural na Fiskargatan jest jednym z najciekawszych murali w Sztokholmie.

2.  Mural z wizerunkiem św. Eryka przy Klevgränd 6, który w sumie nie jest muralem, ponieważ znajduje się na drzwiach do garażu. 

3. Na Åsögatan 144 murale zmieniają się bardzo często. Są to najczęściej reklamy.

4.  Mural  przy Bohusgatan 19. Słabo widoczny, bardzo mocno wtapiający się w otoczenie. Niestety nie znalazłam informacji, kto jest autorem murala.

5. Ringvägen 100, to miejsce, w którym znajduje się największy mural na Södermalm. Dziewczynka z parasolem, bo tak się nazywa ten mural, ma 25 metrów długości zdobi boczną ścianę hotelu. Jego autorami jest duet artystów graffiti, Calle „Klive” i Kaos. Mural powstał w 2019 i miał zdobić ścianę przez dwa lata. To oznacza, że niedługo może coś innego pojawić się w tym miejscu.

6. Ten piękny mural znajduje się przy Luthens Gränd 118. Jego autorem jest bardzo znany artysta o pseudonimie YASH. Mural powstał w 2015 roku przez przypadek. Artysta przechodził obok smutnej betonowej ściany i wpadł na pomysł, żeby ją ożywić. Przedstawił swój pomysł właścicielowi nieruchomości i dostał zgodę na wykonanie w tym miejscu muralu. Pracował całkowicie za darmo. Rusztowania i farby dostarczyli sponsorzy. YASH uważa, że w Sztokholmie brakuje sztuki typu murale. Moim zdaniem jest to najpiękniejszy mural w Sztokholmie. 

7.  Szczyt budynku przy Långholmsgatan 13 to popularne miejsce reklam muralowych. Murale zmieniają się tu bardzo często.

8. Mural na Ragvaldsgatan 18A jest dziełem młodej artystki — Amary Por Dios, która stworzyła mural na zlecenie właścicieli budynków. Zanim mural powstał, administracja dzielnicy zmodernizowała park, czyli wycięto część drzew, przez co wpuszczono w to miejsce więcej światła i powietrza. Zrobiono to m.in. po to, żeby park stał się bardziej bezpieczny.

9. Przy Kronobergsgatan nr 35 zobaczyć można wąski mural. Jego autorami jest znana grupa artystów z Kollektivet Livet, a dokładnie przez Marca Alright. Mural nosi tytuł „Kobiety dla życia” i ma na celu rzucenie światła na kobiety poddawane przemocy. Wcześniej był tu ciekawy mural, wspomnianej powyżej Amary.

10. Ten olbrzymi mural znajduje się w dzielnicy Vasastan przy ulicy Hagagatan 13. Jego autorami są Alex Culafic i Carl-Adam Kjellström. Jest to kolejny mural zlecony przez administratora budynku. Mural powstał w 2017 roku.

Źródła:

http://www.osgemeos.com.br/pt/novo-mural-em-estocolmo/

https://www.sthlmmurals.se/

https://www.stockholmkonst.se/konsten/konstprojekt/muralmalning-ragvaldsgatan/

https://www.yashone.se/post/130956138040/luthens-gr%C3%A4nd-s%C3%B6dermalm-stockholm-2015

https://www.graffitiformedlingen.se/hagagatan/