Niesamowite historie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Duchy z Elvesta.

Dwór Elvesta leży w komunie Botkyrka nad brzegiem jeziora Tullingesjön. Jego dzieje sięgają XII wieku, kiedy to w tym miejscu miał się znajdować klasztor. Świadczą o tym zachowane  średniowieczne sklepienia piwnicy pod  obecnym dworem z XVIII wieku.

Najstarsze ślady osadnictwa na ziemiach należących do dworu pochodzą z epoki brązu i żelaza. W pobliżu dworu znajduje się mnóstwo cmentarzysk, oraz śladów osadnictwa. Pierwsza wzmianka źródłowa o Elvesta pochodzi z końca XIII wieku. Niedaleko od dworu znajduje się wzgórze zwane Wzgórzem Pani Mariny, poświęcone prawdopodobnie Marinie Nilsson, która była właścicielką Elvesta w XVI wieku.

W XVII wieku zbudowano duży dwór. Obecny budynek powstał w latach 30 tych XVIII wieku na polecenie hrabiego Svena Lagerberga.

Dwór wraz z dwoma skrzydłami zbudowany jest w stylu karolińskim. Pierwotnie budynek miał cztery skrzydła, ale dwa zostały rozebrane w 1917 roku. Gospodarstwo od 1923 roku należy do tej samej rodziny.

Dwór Elvesta leży nieco na uboczu. Nie widać go z głównej drogi. Otoczony starymi drzewami, z piękną aleją, która prowadzi na niewielki dziedziniec. Podobno czasami można na dziedzińcu zobaczyć kobietę, która ma niezwykłej urody twarz. Kobietę – ducha. Nie wiadomo czyj to jest duch. Mieszkańcy dworu uważają, że to duch mieszkającej kiedyś w dworze Mariny Grip. Nie wiadomo dlaczego pojawia się w Elvesta. Nie wiadomo również, czy ciężkie kroki które można usłyszeć w dworze należą do niej czy do jakiegoś innego ducha. W każdym razie…nocą to miejsce musi być przerażające.

Źródła:

Torsdagsspöket