Engelbrektskyrka – sztokholmska perła narodowego romantyzmu.
W Sztokholmie w Östermalm na szczycie dawnej góry młyńskiej wznosi się majestatyczny kościół. Jest to kościół Engelbrekt.
W XVIII wieku w miejscu kościoła stał prosty młyn. Nazywano go potocznie, Engelbrektskvarnen. Młyn stał na górze do połowy lat 80 tych XIX. W tym czasie zaczęto planowanie urbanistyczne nowej dzielnicy i młyn musiał zostać rozebrany.
W związku z tym, że pod koniec XIX wieku w Östermalm nastąpił spory przyrost ludności, a parafia Hedvig Eleonory zaczęła pękać w szwach, postanowiono stworzyć dwie nowe parafie: Oscara i Engelbrekta. Na początku XX wieku zorganizowano konkurs na nowy kościół. Idealne miejsce dla świątyni znajdowało się w miejscu starego młyna na Kvarnberget. Konkurs wygrał Lars Israel Wahlman, autor m.in. mostów – Skurubroarna w Nacka i kościoła w Nynäshamn. W pierwotnej wersji propozycji architekta kościół miał mieć dwie niskie, bliźniacze wieże, ale komisja konkursowa nakazała zmianę i w ten sposób kościół otrzymał, jedną bardzo wysoką wieżę z trzema dzwonami. Wahlman zaprojektował również większą część wyposażenia kościoła.
W 1910 roku wmurowano kamień węgielny i tym samym rozpoczęto budowę nowej świątyni. Budowa trwała 4 lata.
Budynek pokryto czerwoną cegłą, która mocno nawiązuje do architektury otaczających świątynię budynków mieszkalnych.
Kościół zbudowano na planie krzyża greckiego.
Sklepienie świątyni jest w kształcie łuku parabolicznego i jest najwyższe w całej Skandynawii – ma 32 metry wysokości.
Dzięki olbrzymim oknom w transepcie kościół jest pięknie doświetlony.
Sklepienie spoczywa na ośmiu, delikatnie wyrzeźbionych filarach.
Za ołtarzem znajduje się olbrzymi fresk autorstwa Olle Hjortzberg przedstawiające ukrzyżowanie. Pod freskiem w niszach umieszczono trzy reliefy autorstwa Tore Strindberg. Płaskorzeźby oświetlone są oknami i ukrytymi lampami. Kandelabry z żelaza i mosiądzu stojące przed ołtarzem zostały zaprojektowane przez Olgę Lanner, znaną szwedzką rzeźbiarkę.
Ambona wykonana jest z wędzonego dębu ze złotymi zdobieniami autorstwa Wahlmana.
Pierwsze organy z 1914 roku, zostały rozbudowane w 1929 roku. Te obecne są z 1964 roku i są jednymi z największych w Szwecji.
Chrzcielnica stojąca w baptysterium wykonana jest z granitu. Malowidła na ścianach za chrzcielnicą wykonał Olle Hjortzberg.
Tylną część kościoła ozdobił znany szwedzki malarz Filip Månsson, twórca m.in. kasetonowego sufitu na dworcu centralnym w Sztokholmie i dekoracji kościoła Hjorthagskyrka – kościół pod znakiem jelenia.
Wieża kościelna ma 65 metrów wysokości.
W 1961 roku w skale pod wieżą kościelną otwarto kolumbarium na prawie 1500 nisz grobowych. Kolumbarium mieści się w dawnym schronie z II wojny światowej.
Obok kościoła znajduje się budynek, w którym mieszczą się mieszkanie pastora, biuro parafialne i sala kościelna. Ten budynek również został zaprojektowany przez Larsa Israela Wahlman. Budynek był już gotów w 1911 roku.
Źródła:
Kyrkornas hemligheter : Stockholm, av Anders Bergström, Katarina Dunér, Victor Edman, Hanna Enefalk, Eva Eriksson
https://www.svenskakyrkan.se/engelbrekt/engelbrektskyrkan