Enköping – miasto chrzanu.
Enköping położone jest nad jeziorem Mälaren. Podobno słynie z oszczędnego stylu życia. W Szwecji również krąży przydomek dla Enköping „chrzanowego miasta”. Skąd ten chrzan? W XIX wieku miasto stało się słynne dzięki korzeniom chrzanu.
Enköping nazywane jest również miastem parków, ponieważ ma ich aż 24 plus inne tereny zielone.
Miasto zostało założone w pobliżu ujścia Enköpingsån. Prawdopodobnie w tym miejscu odbywały się przeładunki towarów, które stały się początkiem osady handlowej.
Prawdopodobnie w miejscu, w którym obecnie znajduje się budynek sądu, w czasach Wikingów znajdowało się targowisko.
W miejscu dzisiejszego rynku prawdopodobnie znajdował się port (na przestrzeni wieków linia brzegowa się przesunęła).
W połowie XIII wieku w Enköping powstał pierwszy w Szwecji klasztor franciszkanów. W XVI wieku reformacja zakończyła działalność klasztoru. W klasztorze była najpierw cegielnia, a następnie prochownia. Dzisiaj po klasztorze zostały tylko zarysy fundamentów.
W 1300 roku Enköping otrzymało prawa miejskie.
W XV i XVI wieku miasto było ważnym ośrodkiem handlowym. W 1572 roku miasto nawiedził ogromny pożar, zniszczeniu uległa część miasta i kościół św. Egidiusa. W 1799 roku kolejny pożar zniszczył miasto, które podobno do XVIII wieku przypominało dużą wieś. Po pożarze stworzono nowy plan miasta, w którym wytyczono nowy układ poszerzonych ulic.
W XIX wieku w Enköping rozpoczęły się uprawy chrzanu na olbrzymią skalę. Uprawa tego warzywa wynosiła 2/3 uprawy wszystkich warzyw w Enköping. Uprawa chrzanu jest bardzo wymagająca i na początku XX wieku jego uprawa zaczęła się w Enköping zmniejszać. Jego miejsce zaczęły zajmować inne gałęzie przemysłu.
Co można zobaczyć w Enköping?
Urokliwą Rådhusgatan, przy której znajduje się niewielki ratusz, w którym mieści się muzeum miasta.
Kościół Najświętszej Marii Panny.
Jest to jeden z najstarszych kościołów w Szwecji. Został zbudowany w XII wieku z szarego kamienia. Architektonicznie był podobny do kościoła w Starej Uppsali i kościoła św. Pera w Sigtunie. W XV wieku kościół został przebudowany – m.in. otrzymał sklepienia gwiaździste. W XVI wieku dobudowano zakrystię.
W kościele jest kilka cennych przedmiotów np. chrzcielnica z końca XV wieku, którą znaleziono na podwórzu gospodarstwa w okolicy Enköping.
Twarz Chrystusa z XIV wieku oraz figura z XIII wieku, która wcześniej była częścią krucyfiksu, z którym nie wiadomo co się stało.
Piękno kościoła podkreślają niesamowite malowidła na ścianach.
I to było na tyle jeżeli chodzi o niewielkie Enköping.