Muzea w Szwecji,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Muzeum Historii Medycyny w Uppsala.

W Ulleråker dzielnicy Uppsala na terenie byłego szpitala swoje miejsce znalazło Muzeum Historii Medycyny. Muzeum zajmuje budynek dawnej administracji szpitalnej. Na piętrze i poddaszu budynku znajdowały się mieszkania personelu medycznego. Muzeum Historii Psychiatrii powstało w 1980 roku z inicjatywy Erica Österberga i Bengta Ekbloma. Muzeum Historii Medycyny otwarto w 1995 roku. Powstało z kolekcji profesora chirurgii ze szpitala w Uppsala, Larsa Thoréna, jego żony Ingrid Richter Thorén i Stiga Ekstrem. W szpitalu, w którym pracował profesor, wszyscy wiedzieli, że niczego nie wolno wyrzucić, zanim profesor tego nie obejrzy. Na początku oba muzea stanowiły odrębne twory. W 2013 roku zostały połączone w jedno duże muzeum.

Muzeum ma około 700 m2 powierzchni.

Prowadzi je fundacja. Muzeum służy za sale wykładowe dla studentów medycyny w związku z tym dla osób z zewnątrz dostępne jest tylko kilka dni w tygodniu w określonych godzinach.

Jego zbiory obejmują historię sztuki medycznej od czasów starożytnych do współczesnych.

Na dwóch piętrach znajdują się instrumenty i urządzenia związane z większością specjalności medycznych.

Najstarszą częścią zbiorów muzeum są narzędzia chirurgiczne z XVII wieku.

Z XVIII wieku są mikroskopy, z XIX wieku stetoskopy, lampy rentgenowskie z XIX wieku i wiele innych.

W muzeum zapoznać się można m.in. z historią apteki szpitalnej. Sala muzealna jest urządzona jak prawdziwa apteka. Zapoznać się w niej można z różnymi gałęziami farmacji, w tym naturalnymi lekami. Jest tu przedstawiona sylwetka Carla Wilhelma Scheele, żyjącego w XVIII wieku aptekarzu i wielkim chemiku, który ma na koncie odkrycie kilku pierwiastków.

Historia pielęgniarstwa zajmuje osobne pomieszczenia. W szpitalu Ulleråker pracowała Emmy Rappe, szwedzka pionierka pielęgniarstwa.

Ciekawy jest dział poświęcony położnictwu.

Na piętrze budynku znajduje się dawne Muzeum Historii Psychiatrii. Zobaczyć tam można całą historię szpitala w Ulleråker od 1811 roku. Na wystawie przedstawione są metody leczenia pacjentów oraz ich życie codzienne w szpitalu.

W Muzeum jest fantastyczny kącik zabawy dla dzieci związany oczywiście z medycyną.

Źródła:

https://www.uu.se/