Ostre tematy

Jak Polak gasi szwedzki pożar.

Takiego lata to Europa już dawno nie miała, a na pewno dawno nie miała Skandynawia. W Szwecji od maja temperatura sięga trzydziestu stopni, a przy tym praktycznie jest zero opadów. Wysokie temperatury plus brak opadów oznacza jedno – pożary. Szwecja płonie – od góry do dołu. Strażacy nie radząc sobie z rozmiarami pożarów, pozwalają na kontrolowany pożar, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia (wypalanie). Obecnie w Szwecji płonie około 25 000 hektarów lasów. Ostatni wielki (ale nie aż takich rozmiarów) pożar w Szwecji był w roku 2014.
Wielu Szwedów jest oburzonych tym, że Szwecja nie ma odpowiedniego sprzętu do gaszenia pożarów. Wielu jest wściekłych, ponieważ szwedzkie władze zajęte są lansowaniem się i pozyskiwaniem wyborców w mediach społecznych (we wrześniu odbędą się wybory w Szwecji) nie przejmując się specjalnie katastrofą (premier oczywiście polansował się wśród strażaków). Przypominają sobie obietnice wyborcze obecnego rządu, który planował zakup samolotów mogących gasić pożary, a zamiast tego wywalił masę pieniędzy na pierdoły typu dofinansowanie zakupu elektrycznych silników do łodzi dla osób, które mieszkają na wyspach (skażenie środowiska) oraz na promocję idei gender.

http://embed.scribblelive.com/Embed/v7.aspx?Id=2797226

Jak to możliwe, że tak świetnie zorganizowany i bogaty kraj nie radzi sobie z pożarami? To nie tylko kwestia tego, że jest ogromna susza to również kwestia braku sprzętu. Jakiś czas temu Szwecja pozbyła się helikopterów, które teraz mogłyby pomóc w gaszeniu pożarów. Szwedzki rząd sprzedał za grosze swoje całkiem niezłe samoloty amerykańskiej firmie, która nomen omen zajmuje się gaszeniem pożarów w USA. W zamian kupił od Amerykanów samoloty, które wszystko mogą oprócz tego, że nie można ich wykorzystać do gaszenia pożarów. Tak, Szwecja nie ma czym gasić pożarów. Dumna Szwecja musiała przyjąć pomocną rękę od wyśmiewanych w kawałach „głupich” Norwegów, którzy wysłali swoje helikoptery na pomoc sąsiadowi i duńskich strażaków (tych też mają za nic). „Najgorsze” jest to, że Szwecja musiała przyjąć pomoc od faszystowskiej i nazistowskiej Polski, którą tak wcześniej nazwała. Na szczęście jest to głównie opinia rządu szwedzkiego.
Polscy strażacy, którzy na dniach wjechali na terytorium państwa szwedzkiego od zjazdu z promu w Trelleborgu witani byli serdecznie przez wzruszonych Szwedów. Szwedzi stali w wielu miejscach przy trasie przejazdu polskich strażaków i machali polskimi chorągiewkami. Niektórzy wywieszali transparenty z napisem „witamy bohaterów”. W tej chwili Szwedzi uczą się polskiego słowa „dziękuję” by móc podziękować naszym bohaterom. Wcześniej najczęściej znali tylko słowo „piwo” i….kurwa/kurva, które w języku szwedzkim oznacza zakręt. Wielu z nich jest zaskoczonych tym, że Polacy po tak przykrych słowach, jakie padły z ust przedstawiciela szwedzkiego rządu zostawili wszystko i ruszyli na pomoc dalekiemu sąsiadowi (w końcu przez morze nasze państwa sąsiadują ze sobą). Tak, bo co by nie mówić to my Polacy jesteśmy pierwsi jeżeli chodzi o pomoc potrzebującym. Tak, jesteśmy w UE i w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności powinniśmy reagować na wezwanie potrzebującego państwa, ale pomagamy też państwom spoza UE i tak naprawdę nie liczy się dla nas to czy jesteśmy w jakieś organizacji, czy nie. Pomagamy wszystkim i szkoda, że niektórzy tego nie widzą.
Wielu Szwedów jest pod ogromnym wrażeniem słów polskiego polityka –  Dominika Tarczyńskiego, który powiedział, że Polska nie pomaga szwedzkiemu rządowi, ale pomaga szwedzkim obywatelom. Są też i niedouczone i niedoinformowane czarne owce, które myślą, że to UE przymusiło Polskę do wysłania pomocy Szwecji (w takim razie co robią Norwedzy w Szwecji, bo Norwegia przecież nie jest w UE). Są i tacy, którzy uważają, że Polska nie robi łaski, bo sprzęt i wozy, którymi przyjechali strażacy, zostały rzekomo kupione z dotacji unijnych. Mówią też, że skoro Polska nie przyjmuje uchodźców, to jest jej zasranym obowiązkiem pomoc pompującej niesamowitą kasę w UE Szwecji. Niektórzy wypominają, że Szwecja przyjmuje pomoc od kraju, który zaostrzył prawo aborcyjne (Szwecja nie przyjęła pomocy od Rosji). Z ust szwedzkich padają też gorzkie słowa, że w podziękowaniu szwedzki premier Löfven zmusi Polskę do przyjęcia uchodźców.
To straszne co się w Szwecji dzieje. Wiele osób musiało opuścić swoje domostwa. Ludzie tracą dorobek całego życia. Giną lasy i ich mali i duzi mieszkańcy. Straszne jest to, że Szwecja w obliczu klęski nadal uważa nasz kraj za zło konieczne. Przykro się momentami robi kiedy czyta się naprawdę wredne słowa pod adresem naszego kraju. Na szczęście jest wielu takich, którzy w pożarze widzą początek ognia, który we wrześniu odpali lont bomby, która wysadzi w powietrze obecny rząd i właśnie oni dziękują polskiemu rządowi i polskim strażakom za pomoc.
Źródła:
https://www.expressen.se/nyheter/helikopter-stod-stilla-under-askovadret/
http://www.pap.pl/en/news/news,1501231,polish-firemen-will-help-to-fight-forest-fires-in-sweden.html
https://www.expressen.se/nyheter/polska-brandmannen-hyllas-genom-landet/
https://www.expressen.se/nyheter/har-anlander-tyskarna-jag-ros-i-hela-kroppen/
https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/XwQger/norske-brannmenn-kjemper-mot-skogbranner-i-sverige-det-er-krise
https://nyheteridag.se/vara-hjartan-ar-med-det-svenska-folket-inte-med-den-svenska-eliten/
https://omni.se/polska-brandmannen-hyllas-gor-mig-tarogd/a/KvA3eG
http://natemat.pl/244389,cieple-powitanie-strazacy-z-polski-walcza-z-pozarami-lasow-w-szwecji
https://uvell.se/2018/07/20/elcyklar-till-ostermalmsbor-istallet-for-brandplan/
https://www.svt.se/nyheter/flera-skogsbrander-i-landet
https://www.expressen.se/ledare/dziekuje-till-alla-polska-brandman-/

16 komentarzy

 • Mariusz Choiński

  Może że Szwecji to widać inaczej ale dla sporej rzeszy Polaków polityk Dominik Tarczyński jest kwintesencją chama i dorodnego buraka jaki wyrósł na rzyznej glebie polskiej polityki.

  • Agnes

   Może i jest chamem – tak jak wielu polskich i nie tylko polskich polityków np. Komorowski, Wałęsa, Niesiołowski, Pawłowicz, Rokita, Berlusconi itd. ale prawda jest taka, że dobrze powiedział szwedzkiem rządowi za nazwanie nas nazistami i rasistami. U siebie możemy się kłócić ale na zewnątrz powinniśmy wszyscy trzymać sztamę i nie dać sobie pluć w twarz jako państwo.

  • Mariusz Choiński

   Komorowski ani Wałęsa z pospolitym chamstwem mi się nie kojarzą. Nazistami my Polacy jeszcze nie jesteśmy , co do rasizmu… co raz bardziej tak.
   Jeszcze jedno… Wałęsa… w Polsce niszczy się symbol po to żeby zrobić miejsce dla anty-symbolu… po zniszczenia Wałęsy-symbolu zostaniemy … my Polacy … z gołym .ujem w ręku i okaże się (tak się już dzieje) że komunizm w Europie obalili NRDowcy … pod murem w Berlinie … a tam nie ma miejsca dla Polaków

  • Agnes

   a pamięta Pan Szoguna? No może to nie było wybitnie chamskie ale na pewno mega prostackie i prymitywne. Wałęsa niech się lepiej zajmie porządkami we własnym domu i jeszcze jedno…..dla mnie to symbol prymitywnego chama który własną żonę ma za nic. I chyba na tym lepiej skończmy bo ja mam swoje zdanie a Pan ma swoje i nie ma sensu się spierać. ps. proszę pamiętać, że ja już nie jestem tą małą dziewczynką przyprowadzaną do stoczni przez Mamę 😉

  • Mariusz Choiński

   Na zewnątrz trzymać sztamę? Co to właściwie znaczy i jak ma to wyglądać na styku władza – inaczej myślący

  • Agnes

   Panie Mariuszu brudy trzeba prać we własnym domu albo bardziej dosadnie – nie sra się we własne gniazdo 🙂

  • Pawel

   Przepraszam, ale polski rzad jest rasistowski w chwili obecnej taka lansuja polityke, wiec nie widze nic zlwgo w takim okresleniu.

  • KK

   Nie rozumiem,części naszych współobywateli,którzy jak nie powiedzą czegoś złego o Polsce albo o rodakach to dzień stracony.Oni to nazywają,, własne zdanie,, .W Polsce jest wiele do zrobienia,poprawienia,ale propaganda klęski,im gorzej tym lepiej,dopatrywanie się wszędzie złych intencji ,poniewieranie ludzi za to ,że chcą szanować siebie i swój kraj (wiadomo tak mają ,,faszysci,,)nie merdają ogonem kiedy ,,zagranica,, ich pochwali ,albo nie stają natychmiast na baczność bo UE,Stanom,Niemcom i komu tam jeszcze coś się nie spodobało.Pani Agnes dziękuję za wpis o Polskich Strażakach i odpowiedzi na komentarze.Pani Agnes jestem z Pani dumny 🙂 Ukłony KK
   Ps znalazłem film o naszych strażakach w Szwecjihttps://youtu.be/2kC9UwoBwxo

 • ann

  Norwegia nie jest w UE, ale podpisała umowę z UE w sprawie unijnego mechanizmu ochrony ludności.
  „Komisja Europejska odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu działań w sytuacjach kryzysowych w Europie i na świecie poprzez unijny mechanizm ochrony ludności. Obecne i potencjalne sytuacje kryzysowe stale monitoruje Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego.
  Koordynuje kontakty między krajem dotkniętym katastrofą, ekspertami w terenie oraz krajami uczestniczącymi w unijnym mechanizmie ochrony ludności. Obecnie uczestniczy w nim 28 krajów UE, Islandia, Czarnogóra i Norwegia”

  • Agnes

   Ale nie musi pomagać. Norwegia pomaga bo chce pomóc sąsiadowi tak jak wiele państw pomagało sobie jeszcze zanim nie było UE i tak będzie kiedy UE przestanie istnieć bo nic nie trwa wiecznie. Pozdrawiam 🙂

  • Gemma

   Szanowna Pani! Jeszcze dlugo nie zrozumie Pani systemow rzadzacych Szwecja jezeli bedzie sie Pani kierowala emocjami a nie realiami prawa i ustaw. Pomoc w razie kleski jest rozdzielana przez
   EU, podaje linka:
   http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-4628_en.htm
   Kraje nordyckie maja rowniez swoje wewnetrzne umowy i stad obecnosc Norwegow.
   Polityka jest troche bardziej zawila i twierdzenia typujest tak jak mnie sie wydaja nie zdaja egzaminu. propnuje zaczac od : Regeringsformen, Successionsordningen, Tryckfrihetsförordningen och Yttrandefrihetsgrundlagen. Pozniej pojdzie latwiej.
   Pozdrawiam

  • Agnes

   Szanowna Pani! Proszę jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem mój tekst a potem zacząć mnie pouczać 🙂 A druga sprawa gdyby nie porozumienia UE czy krajów nordyckich sąsiedzkie kraje by sobie nie pomagały? Proszę sobie sprawdzić ilu krajom pomogła Polska. My tak mamy, że lubimy pomagać i nie potrzebujemy do tego porozumień i innych pierduł. Aaa wie Pani co „kocham” w niektórych Polakach w Szwecji? Że są bardziej szwedzcy niż sami Szwedów. Jeszcze raz polecam przeczytać tekst ze zrozumieniem – tak na zimno bez emocji i serdecznie pozdrawiam!

 • Jacek Nadzin

  Pani poglady sa typowe…. dla Polaka ktory nie jest zadowolony z sytuacji w Szwecji a jednak tu mieszka. Po co?

  • Agnes

   Panie Jacku, bardzo dziękuję za wnikliwą psychoanalizę (zapewne zrobioną po przeczytaniu jednego tekstu). ps i co teraz mam się tu Panu tłumaczyć, że nie mam różowych okularów ani na Szwecję ani na Polskę? 😉

  • KK

   Wielce Szanowna Pani Agnieszko ,pani wpis bliski jest memu sercu (pani komentarze pod nim też trafiają w punkt ).Ze świecą dziś trzeba szukać takich osób jak Pani .Serdecznie dziękuje.Ukłony