Niesamowite historie,  Szwecja

Kamienie w Sanda gård.

Niedaleko kościółka w Österhaninge o którym niedawno pisałam znajduje Sanda gård.

Sanda gård to miejsce z ciekawą historią. Jest to miejsce bogate w kamienia runiczne i rzeźby skalne które  na pierwszy rzut oka wyglądają jak wgłębienia zrobione przez wodę. Zapiski źródłowe mówią, że już w XIV wieku znajdowało się tu „gospodarstwo”.

W drugiej połowie XIX wieku majątek został wydzierżawiony przez Andersa Cederström. Jego syn Carl Gustaf to słynny baron lotniczy.

W XIX wieku rozbudowano i dobudowano nowe budynki gospodarcze w których obecnie jest duża kurza ferma i mała, rodzinna wytwórnia serów.

W 1834 roku wzniesiono budynek „dworski”.

Niedaleko budynków Sanda gård znajdują się tajemnicze kamienie. Część z nich jest okrągła, inne są w kształcie stożka. Jest ich siedem. Kiedyś było ich znacznie więcej. Nigdy nie zostały poddane badaniom archeologicznym i tak naprawdę nie wiadomo kto i dlaczego postawił je na skale. Mają oczywiście swoją historię. W Sanda gård kiedyś znajdowała się karczma którą szczególnie upodobali sobie władcy szwedzcy. Lubili w niej pojeść, popić i…wychędożyć piękne chłopki. Każdy królewski bękart otrzymywał swój kamień.

Sanda gård jest nawiedzonym miejscem – być może jest to miejsce jakieś mocy o której nikt nie wie (kamienie runiczne, cmentarzysko). Okolice kamieni i sam dworek upodobała sobie biała dama. Zobaczyć ją można po północy jak wędruje koło zabudowań gospodarczych i wchodzi do dworku. Nikt nie wie czyj to może być duch. Byli mieszkańcy okolicznych domów opowiadają o dziwnych hałasach dobiegających z pustych budynków. Pewnego razu mieszkanka bliskiego domu nie wytrzymała nerwowo i poszła sprawdzić o co chodzi z tym łomotem. Myślała, że to któryś z sąsiadów tak hałasuj. Wściekła otworzyła drzwi do budynku z którego dobiegał łomot. W środku było pusto….

Niektórzy opowiadają również o duchu mężczyzny który powiesił się w ogromnym piekarniku (była tutaj niewielka piekarnia). 

Duchy nie duchy miejsce jest ciekawe – szczególnie kamienie na skale warto zobaczyć.

Źródła:

http://gardsmejerietsanda.se/

Petter Inedahl, Hemsökt : spökerier i Stockholms län