Katedra katolicka w Sztokholmie.
Diecezja katolicka w Szwecji to 44 parafie i około 128 000 zarejestrowanych członków. Są to parafie rozsiane po całym kraju – od Ystad po Luleå. Obok parafii istnieją misje narodowe (polska, hiszpańska itd.).
128 000 członków to jest liczba zarejestrowanych katolików. Liczba wierzących jest większa i kościół katolicki w Szwecji szacuję tę liczbę na około 150 000 osób różnych narodowości. Katolicka diecezja sztokholmska została utworzona w 1953 roku, dzięki temu, że Europejska Konwencja Praw Człowieka przyznała każdemu prawo do wolności wyznania i władze szwedzkie musiały pozwolić na utworzenie diecezji katolickiej. Obecny biskup Anders Arborelius jest pierwszym biskupem katolickim szwedzkiego pochodzenia od czasów reformacji i pierwszym Szwedem, który został kardynałem.
W centrum Sztokholmu znajdują się dwa kościoły katolickie. W obrębie Sztokholmu jest ich pięć. Najważniejszym jest katedra św. Eryka, która znajduje się na Södermalm.
W miejscu, w którym stoi ten piękny kościół neoromański, w XIX wieku znajdowała się letnia rezydencja (część jeszcze stoi obok kościoła) należąca do jednego ze szwedzkich szlachciców, która w XIX wieku została wystawiona na sprzedaż. W 1857 roku parafia katolicka nabyła Malmgården i w jednym ze skrzydeł rezydencji stworzono katolicką kaplicę św. Eryka. Z czasem wyburzono część rezydencji i rozpoczęto budowę nowego kościoła. Świątynia została zaprojektowana w stylu neoromańskim z czerwonej cegły. Kościół jest jednohalowy. W 1892 roku kościół przyjął pierwszych wiernych. Po II wojnie światowej do Szwecji przybyło sporo uchodźców wyznania katolickiego, a potem dodatkowo w latach 60 tych kolejnych imigrantów, którzy najchętniej osiedlali się w Sztokholmie. W 1963 roku władze kościelne zaczęły myśleć o rozbudowie w sumie niewielkiego kościoła św. Eryka, który mógł pomieścić tylko 250 osób.
25 marca 1983 roku konsekrowano nową katedrę. Stary kościół połączono z nowym, wyburzając apsydę. Ołtarz został przeniesiony do nowej części.
Jest to bardzo nietypowy kościół, ponieważ w starej części siedząc w ławce nie widać ołtarza.
Stara część jest bardzo klimatyczna.
W kościele znajdują się relikwie św. Eryka, św. Bartłomieja, św. Ansgara i błogosławionej Elisabeth Hesselblad.
Nowa część jest zdecydowanie większa od starej. Pod nowym kościołem znajduje się sala, w której odbywają się koncerty, uroczystości parafialne, odczyty oraz po mszy serwuje się kawę dla wiernych.
Trzy witraże w oknach to witraże z apsydy starego kościoła, witraż z wizerunkiem św. Brygidy pochodzi z wyburzonego w 1960 roku kościoła w Malmö.
W zachodniej ścianie znajduje się przepiękna Pieta, która jest dziełem francuskiego rzeźbiarza.
Przy nowej części wzniesiono dzwonnicę zwieńczoną koroną św. Eryka.
Budowę nowej części kościoła sfinansowali katolicy mieszkający w Szwecji i parafie z Niemiec Zachodnich. Państwo szwedzkie ani władze lokalne nie wspominając o Radzie Wolnych Kościołów, nie dołożyło się do budowy tej bardzo ważnej świątyni.
Od sierpnia 2021 roku proboszczem parafii św. Eryka jest ks. Grzegorz Jański. Członkowie zgromadzenia katedralnego pochodzą z wielu krajów. Nabożeństwa odbywają się codziennie rano i wieczorem.
Źródło:
https://www.katolskakyrkan.se/
https://www.katolskakyrkan.se/hitta-din-narmaste-kyrka-eller-forsamling/s-t-eriks-domkyrka-stockholm