Kościół w Täby.
Na północ od Sztokholmu znajduje się parafia Täby. Kościół w parafii Täby jest bardzo znany z malowideł ściennych.
Pierwszy kościół w Täby prawdopodobnie został wybudowany w XI wieku. Ten, który można zobaczyć obecnie, jest z XIII wieku.
Początkowo kościół składał się z jednej nawy i zakrystii. W XV wieku dobudowano kruchtę, którą nieznany mistrz ozdobił pięknymi malowidłami.
Wiadomo za to kto jest autorem pozostałych malowideł.
Malowidła przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu stworzył Albertus Pictor, znany niemiecko-szwedzki malarz sakralny. Te z Täby są uważane za najpiękniejsze, jakie stworzył.
Pictor ozdobił swoimi pracami około 30 kościołów w okolicy jeziora Mälaren. Niestety większość ścian i sklepień w tych kościołach została w XVIII wieku pobielona. Stąd wyjątkowość kościoła w Täby – malowidła są oryginalne i w bardzo dobrym stanie.
Ołtarz został wykonany w XV wieku w Lubece.
Ambona pochodzi z XVII wieku i jest darem króla szwedzkiego Karola XI. Wcześniej stała w kaplicy zamku królewskiego w Sztokholmie.
Obecne organy są z 1994 roku. Chór pochodzi z XVIII wieku.
Kamienny mur i zadaszoną furtę kościół otrzymał w XIV wieku.
Co ciekawe dzwonnica kościelna, która została zbudowana w XVIII wieku (zastąpiła dzwonnicę z XV wieku) znajduje się w dosyć sporej odległości od kościoła.
Täby należy do tzw. zagłębia kamieni runicznych. W jednej ze ścian kościoła można zobaczyć wmurowany kawałek kamienia runicznego.
Źródło:
https://www.svenskakyrkan.se/taby/taby-kyrka