Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Kościół w Täby.

Na północ od Sztokholmu znajduje się parafia Täby. Kościół w parafii  Täby jest bardzo znany z malowideł ściennych.

Pierwszy kościół w Täby prawdopodobnie został wybudowany w XI wieku. Ten, który można zobaczyć obecnie, jest z XIII wieku.

Początkowo kościół składał się z jednej nawy i zakrystii. W XV wieku dobudowano kruchtę, którą nieznany mistrz ozdobił pięknymi malowidłami.

Wiadomo za to kto jest autorem pozostałych malowideł.

Malowidła przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu stworzył Albertus Pictor, znany niemiecko-szwedzki malarz sakralny. Te z Täby są uważane za najpiękniejsze, jakie stworzył.

Pictor ozdobił swoimi pracami około 30 kościołów w okolicy jeziora Mälaren. Niestety większość ścian i sklepień w tych kościołach została w XVIII wieku pobielona. Stąd wyjątkowość kościoła w Täby – malowidła są oryginalne i w bardzo dobrym stanie.

Ołtarz został wykonany w XV wieku w Lubece.

Ambona pochodzi z XVII wieku i jest darem króla szwedzkiego Karola XI. Wcześniej stała w kaplicy zamku królewskiego w Sztokholmie.

Obecne organy są z 1994 roku. Chór pochodzi z XVIII wieku.

Kamienny mur i zadaszoną furtę kościół otrzymał w XIV wieku.

Co ciekawe dzwonnica kościelna, która została zbudowana w XVIII wieku (zastąpiła dzwonnicę z XV wieku) znajduje się w dosyć sporej odległości od kościoła.

Täby należy do tzw. zagłębia kamieni runicznych. W jednej ze ścian kościoła można zobaczyć wmurowany kawałek kamienia runicznego.

Źródło:

https://www.svenskakyrkan.se/taby/taby-kyrka