Szwecja

Kto w Sztokholmie wychodzi z kanału?

W Sztokholmie tuż przy wyjściu ze stacji metra Slussen znajduje się intrygująca rzeźba. To wyglądający z kanału robotnik.

Rzeźba została stworzona w 1967 roku przez Karla Göte Bejemark w celu oddania hołdu szwedzkiemu komikowi, Hassemu Alfredssonowi. W 1967 Alfredsson został uznany za najzabawniejszą osobę w Szwecji. Człowiek wyglądający z kanału to właśnie Hasse, a rzeźba nosi tytuł…Humor.

W pierwotnym projekcie obok Hassego miała stać figura turysty fotografującego komika, ale ze względu na wysokie koszty zrezygnowano z dodatkowej rzeźby.

Również miejsce rzeźby miało być inne. W pierwszym rzucie rzeźbę zaoferowano Helsingborg i Malmö – miejscom narodzin i młodości komika. Następnie padło na Lidingö – miejsce śmierci Alfredssona. W ostateczności rzeźbę postawiono w Sztokholmie na Nybroplan. Figura stała tam do roku 2010 kiedy rozpoczęto budowę linii tramwajowej. Od roku 2011 Hasse wychodzi z kanału na Slussen.

Podobno jest to ukochana rzeźba sztokhomian i…ZSRR. Telewizja radziecka pomnik wychodzącego z kanału robotnika odczytała jako hołd złożony klasie robotniczej i wspaniały przykład sztuki społecznej.

p.s. Ogrodzenie jest częścią „instalacji”.