Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Lejonsdalsslott.

Pałac Lejondal znajduje się nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie w gminie Upplands – Bro (na północ od Sztokholmu).

Jest to jeden z najmłodszych szwedzkich pałaców.

Nazwa Lejondal po raz pierwszy w źródłach pojawiła się XVII wieku – wtedy to właściciel tych ziem, Erik Abrahamsson Leijonhuvud nazwał posiadłość swoim imieniem. Do tego czasu nazywało się Brolövsta. W 1843 roku Lejondal trafiło w ręce Erika Sparre.

Po jego śmierci ziemie przejęła jego córka, Lovisa Sparre, która kazała zbudować obecny pałac w 1887 roku. Jego architektem został Izak Gustaf Clason, ten sam, który zaprojektował Pałac Hallwyska i Muzeum Nordyckie w Sztokholmie. Budowa pałacu zakończyła się w 1891 roku, ale Lovisa wprowadziła się do pałacu dopiero w 1892 roku. Lovisa, świeża wdowa nie chciała mieszkać u teściowej, a że właśnie zmarł jej ojciec i zostawił jej w spadku Lejondal sprawiło, że nawet się nie zastanawiała nad przeprowadzką. Kto by chciał mieszkać tuż pod okiem wścibskiej teściowej? Zwłaszcza że Lovisa dopiero skończyła 35 lat i jest piękną, światłą kobietą, która była damą dworu królowej Lovisy i do tego miała podobno romans z Karolem XV. Wkrótce po przeprowadzce Lovisa poznała swojego drugiego męża, Frederika Rappe 12 lat młodszego prawnika. Można napisać, że trafiła z deszczu pod rynnę. Rappe zdefraudował majątek bogatej Lovisy i chcąc spłacić zadłużenia trzeba było sprzedać Lejondal. Rappe szczególnie nad tym faktem nie ubolewał, ponieważ pałac nigdy mu się nie podobał. Trzy lata po sprzedaży pałacu małżonkowie się rozwiedli. Nowym właścicielem Lejondal został pewien Norweg. Nowy właściciel zainteresowany był wyłącznie sprzedażą drewna z lasów znajdujących się na terenie majątku i nawet nie zaglądał do pałacu, który z roku na rok popadał w zapomnienie. W 1918 roku Lejondal kupił Axel Rober Bildt, który zlecił remont pałacu. Chciał on podarować pałac Czerwonemu Krzyżowi, ale organizacja stwierdziła, że pałac będzie zbyt drogi w utrzymaniu. Bildt mieszkał w Lejondal do 1944 roku. Po jego śmierci pałac został sprzedany organizacji dobroczynnej, która do 1974 roku prowadziła w pałacu pensjonat i gospodarstwo rolne. W 1994 roku pałac kupił Lou Talamo, który przywrócił pałacowi dawną świetność.

Obecnie Lejolndalsslott jest hotelem należącym do Stockholm Meeting Selection.

O pałacu krążą różne historie. Jedną nich jest ta, że pałac nawiedza duch Fanny Sparre, siostry Lovisy, która utonęła w Lejondalssjön. Podobno duch uruchamia windę pałacową, która nagle sama zaczyna się poruszać. Duch także lubi pojawiać się w jednym z okien pod arkadami.

Źródło:

https://lejondalsslott.se/historia

Den hemsökta hissen

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading