Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Muzeum motoryzacji w Sparreholm.

W pałacu Sparreholm, o którym pisałam Pałac Sparreholm. mieści się ciekawe muzeum. To muzeum samochodów obejmujących czasy od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Podobno muzeum posiada jedną z najwspanialszych kolekcji aut w Europie.

Na hali znajduje się około 60 samochodów, z których najstarsze są z XIX wieku.

W zbiorach znajduje się m.in. Mercedes 300 SL „Måsvingen” z 1955 roku, Mercedes 290A z 1934 roku, Cadillac V16 z 1931 roku, zamówiony przez Ivara Kreugera, Horch 853 z 1936 roku, Hertel z 1898 roku, Clement Panhard z 1898 roku.

Wśród najciekawszych eksponatów wymienić można Chevrolet byłego premiera Pera Albina Hanssona –  Master Deluxe, Town Sedan, 1938.

Drugą perełką jest RR Silver Ghost z 1921 r., którego pierwszym właścicielem był Lord Albert Edward John Spencer, dziadek księżnej Diany.

Cadillac V8 Series 75 Fleetwood Sedan z 1939 roku, którego właścicielem był Gustav V to największa perełka tego muzeum. Tak naprawdę nie wiadomo czy faktycznie należał do Gustava V, ponieważ samochód związany jest z pewną niezbyt chlubną historią, w wyniku której dwór królewski dołożył starań, aby auto Gustava V zostało sprzedane i ślad po nim zaginął. To dzięki temu pojazdowi, a właściwie jego pasażerowi ostry zakręt autostrady pod Sztokholmem nosi nazwę Kungens kurva.

Muzeum zostało otwarte w 1998 roku.

Oprócz aut zobaczyć można modele zabytkowych samolotów, które zwisają z sufitu. Największy to B17 z 1942 roku.

W muzeum zobaczyć również można stare rowery. Najstarszy rower jest z końca XVIII wieku.

Są też motocykle, dziecięce rowerki i samochody.

Calość dopełnia mnóstwo starych dystrybutorów benzynowych i emaliowanych znaków.

Muzeum jest otwarte od czerwca do sierpnia. Wstęp kosztuje 100 kr.

Źródła:

https://www.sparreholmsslott.com/

http://www.automuseums.info/sweden/sparreholm-manor

Sparreholms Slott | Sparreholm Castle