Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Pałac Sparreholm.

Sparreholm znajduje się niedaleko Flen z Södermanland nad Hyltingeviken jeziora Båven.

Do 1634 roku dwór nazywany był Hyltingenäs, kiedy to nowym właścicielem dworu został Göran Bengtsson Sparre. Był on żonaty z kobietą niskiego urodzenia (mieszczką), co w tamtych czasach wywołało spory skandal. Skandal skandalem, ale niestety po Göranie nie mogli dziedziczyć ani jego żona, ani jego dzieci. W ten sposób Sparreholm trafiło w ręce innej wdowy – po bracie Görana, Johanie.

W 1757 roku pałac został kupiony przez hrabinę Ulrykę Charlottę Taube, która następnie Sparreholm zostawiła w spadku swojemu drugiemu mężowi, baronowi Johanowi Vilhelmowi Sprengtporten. To za jego czasów Sparreholm zmieniło się nie do poznania. 

Johan kazał wybudować duży, reprezentacyjny budynek pałacu. W 1792 rozpoczęto budowę stajni oraz powozowni. Za czasów Johana została również wybudowana oranżeria, która spłonęła w latach 70 tych XX wieku.

Park jest również dziełem Johana.

W 1893 roku Sparreholm zostało sprzedane Emilowi Dickson, który dokonał zmian w wyglądzie pałacu. Pałac m.in. otrzymał kopułę dachową z wieżyczkami. Po śmierci Emila w 1950 roku Sparreholm odziedziczyła jego córka, Ann. Od tego momentu pałac zaczął się chylić ku upadkowi. Ann nie zamieszkała w pałacu i nie dbała o niego. W 1980 roku córka Dicksona sprzedała pałac instytutowi ekonomicznemu. W 1996 roku pałac kupiła rodzina Karinen, założycieli firmy Karolin Invest.

W jednym z budynków należących do pałacu znajduj się ciekawe muzeum starych samochodów oraz muzeum powozów.

Źródła:

https://www.slottsguiden.info/slottdetalj.asp?id=74