Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji

Muzeum Architektury i Wzornictwa w Sztokholmie.

ArkDes czyli Muzeum Architektury jest to Centrum Architektury i Wzornictwa. Celem Centrum jest zwiększenie wiedzy na temat rozwoju architektonicznego i zachęcenie do debaty na temat rozwoju Szwecji na polu architektonicznym (urbanizacyjnym).

Centrum powstało w roku 1962 z inicjatywy Stowarzyszenia Szwedzkich Architektów. Była to inicjatywa całkowicie prywatna. W roku 1978 Centrum zostało upaństwowione. W 2013 roku zostaje zmieniona nazwa Centrum na ArkDes – Narodowe Centrum Architektury i Wzornictwa.

Centrum mieści zaraz obok Moderna Museet. Własciwie to zajmują budynki które łączy jedno wejście z ogromnym holem w którym znajduje się sklep, szatnia i toalety. Centrum zajmuje stary budynek w którym niegdyś odbywała się musztra marynarzy floty wojennej i wybudowany w latach 90 tych nowy budynek w którym mieszczą się biura, biblioteka, archiwum i sale wykładowe.

Centrum ma jedną stałą wystawę i wystawy czasowe. Te czasowe to często wystawy współczesnych twórców. My trafiliśmy na wystawę młodych, szwedzkich twórców.

Wystawa stała prezentuję szwedzką architekturę na przestrzeni wieków.

Jest tu podobno ponad 80 modeli budynków/budowli począwszy od VIII wieku do czasów współczesnych.

Wiele modeli to budynki/budowle które znajdują się w Sztokholmie.

W archiwum ArkDes znajduje się około 500 prac szwedzkich architektów (zdjęcia, modele, projekty). W bibliotece znajduje się około 24 000 książek i czasopisma od lat 30 tych począwszy.

Źródła:

https://arkdes.se/

https://digitaltmuseum.se/owners/S-ARK/info

Jeden komentarz

  • tp

    Ten hemoroido-twórczy fotel też mi się podoba.
    Jesteśmy z zupełnie innych środowisk ale przyznam że z dużą przyjemnością czytam Pani wpisy. Pozdrawiam.