Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji,  Podróże,  Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.

Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie zostało założone w 1819 roku i jest to największe muzeum w Szwecji.

W 1739 roku powstała szwedzka Królewska Akademia Nauk, która zaraz po powstaniu otrzymała sporo darów rzeczowych. Zbiory szybko zaczęły się powiększać i w 1777 roku otrzymały swojego opiekuna, znanego przyrodnika, Andersa Sparrman, który brał udział w drugiej podróży Jamesa Cooka dookoła świata. W 1778 roku Królewska Akademia Nauk otrzymała własny lokal na Gamla Stan. W 1784 roku postanowiono, że zbiory zostaną udostępnione zwiedzającym. W 1801 roku Akademia otrzymała zbiory należące do królowej Lovisy Ulriki. Niedługo potem nadworny marszałek, Gustaf von Pykull, ofiarował Akademii swoje zbory zoologiczne. Rozrastająca się kolekcja sprawiła, że Akademia postanowiła kupić w centrum Sztokholmu pałac. W 1831 roku muzeum zostało oficjalnie otwarte i przyjęło pierwszych zwiedzających. Muzeum początkowo obejmowało wyłącznie zbiory zoologiczne. W 1841 roku dzięki funduszom rządowym przeistoczyło się w Muzeum Historii Naturalnej z pięcioma działami. W 1864 roku powstał nowy dział kolekcji zwierząt kopalnych, w 1885 roku roślin kopalnych i w 1900 zbiorów etnograficznych.

Muzeum szybko przestało się mieścić w zajmowanym budynku i postanowiono wybudować zupełnie nowy i większy budynek. Miejsce, jakie znaleziono dla muzeum, czyli Frescati początkowo zostało odrzucone, jako zbyt odległe od centrum miasta. Budowę budynku rozpoczęto w 1907 roku i ukończono w  1916 roku. Budynek składał się z pięciu skrzydeł, a jego powierzchnia zajmowała ok. 20 000 metrów kwadratowych. Jako pierwszy został oddany dział ze szkieletami wielorybów. W 1965 roku Muzeum Historii Naturalnej stało się samodzielnym organem. W 1993 roku muzeum wzbogaciło się o szóste skrzydło, w którym mieści się kino Cosmonova. Jest to jedno z 10 największych tego typu muzeów na świecie. Liczba eksponatów szwedzkiego muzeum to kilkanaście milionów przedmiotów.

Monumentalny budynek muzeum zbudowany jest w stylu baroku karolińskiego i secesji. Budynki otrzymały olbrzymie okna, które zapewniały światło dzienne wewnątrz budynku (nie było oświetlenia elektrycznego). Duża kopuła dostarczała światło do przedsionka.

Przed muzeum znajduje się pomnik Vegi, który wzniesiono w latach 30 tych ubiegłego wieku dla uczczenia 50 rocznicy powrotu badacza polarnego Nilsa Adolfa Nordenskiöld z wyprawy statkiem wielorybniczym Vega, która jako pierwsza przebyła Przejście Północno – Wschodnie. Nils Adolf Nordenskiöld w 1858 roku został profesorem działu minerałów w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej. Zmarł w 1901 roku, czyli w tym samym roku, kiedy podjęto decyzję o budowie nowego budynku muzeum.

Wystawy muzealne to m.in. :

Liv i vatten, czyli życie w wodzie od planktonu po wieloryby.

Natur i Sverige, czyli Przyroda w Szwecji.

Djuret människan – to wystawa o pochodzeniu człowieka, ludzkim ciele, ale też o podobieństwach człowieka z innymi zwierzętami.

Polartrakterna, czyli wszystko o Arktyce i Antarktydzie.

Skatter från jordens inre, czyli wszystko o skarbach ziemi.

Na tej wystawie można zobaczyć kolekcję minerałów Hjalmara Sjögren.

Livets mångfald, czyli różnorodność życia.

Na tej wystawie można zobaczyć mnóstwo gatunków zwierząt, w tym te wymarłe.

Źródło:

https://www.nrm.se/