Muzeum Pythagoras w Norrtälje.
Nadmorskie miasto Norrtälje ma w swojej ofercie zwiedzania kilka ciekawych muzeów. Jednym z nich jest industrialne muzeum, które mieści się w dawnej fabryce silników spalinowych Pythagoras. W muzeum tym można zobaczyć maszyny, które produkowano od początku XX wieku do zamknięcia fabryki, czyli roku 1979. Fabryka w środku wygląda tak, jak w momencie kiedy opuścił ją ostatni pracownik.
Firma Pythagoras została założona w 1898 roku. Firmę stworzyli młodzi wynalazcy. Byli oni zafascynowani okultyzmem, mistycyzmem – stąd na patrona fabryki wybrali greckiego filozofa, mistyka i matematyka- Pitagorasa. Fabryka szybko stała się największym miejscem pracy w Norrtälje.
Maszyny z Pythagorasa znajdowały zbyt na całym świecie. W latach 30 tych fabryka zaczęła mieć problemy finansowe. W 1927 po bankructwie przybrała nową nazwę, czyli Nya AB Pythagoras. W 1957 roku fabrykę przejęli nowi właściciele, zmniejszyli zatrudnienie i…od tego momentu rozpoczął się upadek zakładu.
Na początku lat 80 tych pojawił się pomysł wyburzenia fabryki. Na szczęście entuzjaści tego miejsca uratowali je od zniszczenia, a w 1992 roku została wpisana w rejestr zabytków. Obecnie jest to tzw. żywe muzeum i jest własnością Pythagoras Motor Factory Foundation.
Co to znaczy, że jest żywe?
W budynku znajduje się cała linia produkcyjna – frezarki, tokarki, silniki – wszystkie urządzenia wciąż działają i podczas zwiedzania są uruchamiane.
Dawna pakowalnia to dzisiaj plac zabaw dla dzieci.
Plac zabaw to jednocześnie pokój doświadczeń.
Zakład Pythagoras to nie tylko hala produkcyjna, ale też i biuro. Przez czas funkcjonowania zakładu biuro zmieniało swoje miejsce. Miejsce, w którym obecnie możemy je zobaczyć, początkowo było magazynem.
Biuro to pokój kreślarza, gabinet dyrektora i biuro zamówień/sekretariat.
Dawna kuźnia jest obecnie przerobiona na kawiarnię i sklepik.
Dawna stajnia to obecnie magazyn muzealny. Zakład kiedyś posiadał dwa konie, które pracowały w fabryce. W pewnym momencie został tylko jeden i żeby mu nie było smutno, dyrekcja zakładu postanowiła mu kupić kolegę. Konie są drogie, więc wybór padł na barana, któremu pozwolono na swobodne łażenie po podwórzu. Baran szybko stał się ulubieńcem pracowników fabryki, ale też i utrapieniem, ponieważ lubił wetknąć nos tam, gdzie nie trzeba. Dla robotników z hali produkcyjnej stał się wręcz utrapieniem.
Muzeum znajduje się trochę na uboczu, ale myślę, że warto do niego zajrzeć.
Adres:
Pythagoras Industrimuseum
Verkstadsgatan 6
761 43 Norrtälje
https://pythagorasmuseum.se/