Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Norrtälje – dawne uzdrowisko.

Norrtälje to stolica Roslagen czyli przybrzeżnego obszaru we wschodniej części szwedzkiego Uppland.

Prawdopodobnie już w XIII wieku w miejscu Norrtälje istniał punkt handlowy. W późnym średniowieczu w tym miejscu była wioska Tällie .

W 1622 roku, dzięki królowi Gustawowi II Adolfowi, Tällie przekształciło się w ośrodek miejski o nazwie  Norra Tällie. Kilka lat później król założył w mieście fabrykę karabinów. Sprowadził on  do Norrtälje niemieckich rusznikarzy. Dzięki temu, że nadał im szwedzkie obywatelstwo z prawem handlu zagranicznego, miasto rozwijało się w bardzo szybkim tempie. Niestety prawa te zostały odebrane i miasto szybko przemieniło się w ciche miasteczko.

W czasie Wielkiej Wojny Północnej Norrtälje ( i wiele innych nadmorskich miasteczek) zostało zaatakowane i spalone przez wojska rosyjskie.

Rozwój miasta przyspieszył dopiero w XIX wieku, kiedy to odkryto zdrowotne właściwości błota z zatoki Norrtälje. Miasto stało się znanym kurortem uzdrowiskowym.

Miasto ma swoją rzeczkę – Norrtäljeån, która wpada do zatoki Norrtäljeviken.

Od roku 1968 w porcie (teraz już dawnym) stoi parowiec z roku 1900 S/S Norrtelje, który kiedyś obsługiwał wiele tras w tym na Wyspy Alandzkie. Obecnie spełnia funkcje restauracyjne.

Układ ulic centrum Norrtälje pamięta czasy średniowiecza. 

Norrtälje co ciekawe posiada dwa rynki – duży i mały.

Na dużym rynku znajduje się ratusz z roku 1792. 

Na małym rynku można zobaczyć Wallinska gårdarna, czyli cudne domki z początku XVIII wieku.

Budynkiem, który przyciąga wzrok jest dom słynnego kolekcjonera Torstena Nordström.

Przy Hanverkargatan kiedyś mieszkali pracownicy fabryki broni. Dzisiaj można tu wypić kawę w najstarszej kawiarni w Norrtälje. 

Są tu również ciekawe muzea jak opisane przeze mnie industrialne muzeum w dawnej fabryce silników –  zajrzyj tutaj  , wspomniane wyżej muzeum Torstena Nordström, czy Roslagsmuseum.

Norrtälje to urocze miasteczko, w którym jest mnóstwo pięknych budynków, uroczych zakamarków i coś, czego nie ma np. w Sztokholmie czy Uppsali…spokój małego szwedzkiego miasteczka.

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading