Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Park Kronoberg w Sztokholmie.

W Sztokholmie niedaleko Fridhemsplan na samym końcu Drottningholmsvägen znajduje się tajemniczy park.

W XIX wieku w tym miejscu znajdowała się goła, skalista góra, która służyła okolicznym mieszkańcom za wysypisko śmieci, ale też jako cmentarz. Cmentarz, który się znajduje północno – zachodnim rogu Kronbergsparken to założony w 1787 roku cmentarz żydowski.

Kiedyś to miejsce nazywało się Kronoberet i tak nazywał się do 1962 roku park. Nie wiadomo do końca skąd wzięła się ta nazwa — może od pierwszego właściciela tego terenu, Johana Leijoncron, a może od młyna, który stał na wzgórzu do 1835 roku, kiedy to spłonął.

W 1883 roku rozpoczęto prace, które miały na celu uporządkowanie terenu i stworzenie parku. Zadanie to otrzymał miejski ogrodnik, Alfred Medin. Park był gotowy w 1912 roku.

Teren parku to głównej mierze wzgórze. Jest to najwyższy punkt w okolicy. W obrębie parku znajduje się kilka ciekawych obiektów takich jak: Kościół Baptystów, dawny szpital i remiza strażacka. W parku rośnie wiele gatunków drzew takich jak: dąb perski, klon jesionowaty, klon srebrzysty, wiąz ostrosłupowy, klon krwisty itd.

Park ma specyficzny klimat i nie wiem, czy zawdzięcza to cmentarzowi, czy pobliskiemu aresztowi. Pod parkiem znajduje się duży parking, który w razie potrzeby może służyć za schron.

Źródła:

https://www.visitstockholm.se/o/kronobergsparken/

https://parker.stockholm/parker/kronobergsparken/