Plac Nilsa Ferlina w Sztokholmie.
W samym centrum Sztokholmu tuż obok Dworca Centralnego i kościoła św. Klary jest malutki plac nazwany imieniem szwedzkiego poety Nilsa Ferlina.
W latach 50 tych w Sztokholmie postanowiono praktycznie zburzyć starą dzielnicę Klara. W ten sposób zniknęło całe mnóstwo pięknych, starych budynków, a w ich miejsce wybudowano nowoczesne i niestety brzydkie klocki.
Pierwotnie placu miało nie być. Architekci uważali, że znajdujący się obok kościół św. Klary z okalającym go cmentarzem powinien być całkowicie zasłonięty. Koniec końców nie powstał ciąg budynków i tym sposobem pomiędzy dwoma budynkami znalazło się jedno z kilku wejść na teren kościoła a tym samym i niewielki plac.
W 1982 roku postanowiono nadać nazwę placykowi. Wybór padł na poetę Nilsa Ferlina, który był starym bywalcem kawiarni, restauracji i redakcji prasowych w okolicy – jeszcze kiedy istniała tu dzielnica Klara.
Oprócz nadania imienia postanowiono w tym miejscu postawić pomnik Nilsa. Wkrótce na placu stanął pomnik autorstwa Karl Göte Bejemark (to ten sam od figurki kanalarza) przedstawiający zapalającego papierosa poetę. Pomnik jest niezwykle realistyczny.
Latem na placu rozkłada swoje stoliki kawiarnia, która znajduje się w budynku obok. Tym samym plac w zasadzie znika, a figura Nilsa wydaje się być prawdziwym człowiekiem, który właśnie wyszedł z kawiarni, żeby zapalić papierosa.