Uncategorized

Ruiny kościoła Karla.

Jadąc  trasą nr 76 na północ od Norrtälje  mija się ruiny kościoła. Są o tyle ciekawe, bo rzut kamieniem dalej znajduje się inny kościół. Jak to możliwe, że dosłownie obok siebie są dwa kościoły, ale jeden jest ruiną?

Do XVIII wieku na tym terenie były dwie parafie: Karls i Söderby. Ta pierwsza była mniejsza. W 1812 roku odbyło się w niej ostatnie nabożeństwo. Niestety był to wyrok śmierci na świątynię, która z roku na rok popadała w coraz większą ruinę. A kościół był nie byle jaki….

Legenda mówi, że w tym miejscu jeszcze przed wybudowaniem kościoła stała inna budowla sakralna. Poświęcono ją świętemu Karlungowi z Roslagen. Karl był prawdopodobnie mnichem, który próbował nawracać na chrześcijaństwo ludzi zamieszkujących te tereny. Nie podobało się to wszystkim i pewnego dnia został zabity. To właśnie on został patronem kościółka, a jego relikwie stały się celem pielgrzymek. Niestety nie wiadomo co się stało z relikwiami. Ostatni raz o nich wspomniał w 1635 roku archeolog  Johannes Haquini Rhezelius.

Kościół został zbudowany w II połowie XIII wieku, czyli jest to zabytek romański. Układ ruin wskazuje na to, że był to kościół bardzo podobny do kościoła w Lohärad. W XVI albo XVII wieku zawaliła się górna część wieży, której już nie odbudowano.

W 1785 roku wyburzono resztę murów wieży. W 1796 roku kościół stał się częścią parafii Söderby – Karls, a tym samym stał się niepotrzebny, ponieważ obowiązki całej parafii przejął pobliski kościół w Söderby – Karls. Kościół opustoszał i zaczął niszczeć. W II połowie XIX wieku zawalił się chór kościelny. Zagrożone zawaleniem się mury stopniowo wyburzano. Romańską chrzcielnicę przeniesiono do kościoła w Söderby – Karls. Ruchomą część ołtarza (właściwie jej resztki) można znaleźć w Muzeum Nordyckim w Sztokholmie. Co ciekawe dzwon z kościelnej dzwonnicy znaleziono na łące w pobliskiej wiosce. Nie wiadomo jak się tam znalazł, ale….też nie ma pewności, że jest to dzwon z tego kościoła.

W latach 1934 – 1935 ruiny oczyszczono z porastającej roślinności i uporządkowano. Obecnie odbywają się tu koncerty i nabożeństwa na świeżym powietrzu.

Wśród ruin można obejrzeć fragmenty kamieni runicznych.