Muzea w Sztokholmie,  Przewodnik po Sztokholmie

Top 10: Sztokholm.

Tym razem nie będę się specjalnie rozpisywać, ponieważ i tak Wam wszystkie dzisiaj wymienione miejsca opiszę.

1.Fotografiska.

Jeżeli ktoś lubi galerie i fotografie to jest to wymarzone miejsce dla niego. Nawet dla samego otoczenia galerii warto się wybrać w to miejsce. Polecam!

2. Skansen.

Miejsce, które każdy turysta musi zaliczyć. W Skansenie byłam dwa razy i jeszcze go nie obejrzałam w całości. Miejsce fantastyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Stare, szwedzkie domostwa, mini zoo i całe mnóstwo innych atrakcji. Niestety ta atrakcja jest jedną z najdroższych w Sztokholmie, ale naprawdę warto zapłacić i zobaczyć co oferuje to miejsce.

3. Tarasy czyli Monteliusvägen to miejsce z którego można zobaczyć panoramę Sztokholmu. Jedno z najfajniejszych miejsc w Sztokholmie.

4. Bellmansgatan.

Pamiętacie moje posty o Millennium? – tutaj zajrzyj . Uwielbiam miejsce w którym „mieszkał” Mikael Blomkvist.

Tutaj jest drzewko przy którym zawsze robię sobie selfie i wysyłam mojej przyjaciółce, Asi – zapalonej ogrodniczce. To takie, „nasze” drzewko.

5. Götgatan (część deptakowa).

To trzecie miejsce obok tarasów i Bellmansgatan, które znajduje się w dzielnicy Södermalm. To ulica przemieniona (tylko jej część) w deptak z dozwolonym ruchem dla rowerów. Tutaj można znaleźć pełno kafejek i restauracji oraz sklepów. Panuje tutaj fantastyczny klimat, zupełnie inny niż w pozostałych częściach miasta.

6. Mariatorget.

To czwarte miejsce na Södermalm, które często odwiedzam i o którym również pisałam w poście o Millennium. Park w którym spotyka się wiele osób (wieczorami podobno w celach narkotykowych). Fajne miejsce dookoła którego jest cała masa kawiarenek.

7. Östermalm.

Słynna dzielnica śmietanki sztokholmskiej. Najdroższe mieszkania, sklepy i generalnie bon-ton. Znam osobę, której marzeniem jest mieszkać na tej dzielnicy – nie dlatego, że są tu przepiękne budynki i jest bardzo czysto. Chce tu mieszkać, bo to taka noblilitacja, awans społeczny. Dzielnica jest faktycznie piękna. Tutaj są najpiękniejsze budynki i coś co gryzie się niesamowicie z tą dzielnicą.

Bogaci, elegancko ubrani ludzie i leżący na ziemi żebracy.

8. Strandvägen.

To miejsce musi zaliczyć każdy turysta. Przecudna promenada, która przywodzi mi na myśl nadmorskie, francuskie miasta. Strandvägen to również część dzielnicy Östermalm. Warto się nią przejść udając się na zwiedzanie Skansenu.   

9. Drottningatan.

To chyba najbardziej popularny deptak w Sztokholmie. Tutaj jest cała masa sklepów i knajpek. Tutaj chyba przewija się najwięcej osób tym bardziej, że deptak wiedzie aż do sztokholmskiej Starówki i przylega do Dworca Centralnego. Świetne miejsce na zakupy.  

10. Gamla Stan.

To miejsce jest numerem jeden na mapie każdego turysty. Faktycznie nie można go pominąć. Stare Miasto jest piękne, pełne zakamarków, bram i wąskich uliczek.

Dodam tylko, że na Gamla Stan znajdziecie największy wybór pamiątek  i zjecie najlepsze lody. A lody Szwedzi mają naprawdę pyszne.

4 komentarze

  • Anna M-a

    Uwielbiam skansen. bardzo mi sie podobal.
    dodalabym dziwna rzecz – stacje metra, bo same w sobie sa warte zobaczenka, szczegolnie lubie ta z namalowanym mozgiem 😉

    • Agnes

      w sumie chciałam napisać o innych rzeczach ale są totalnie nieturystyczne-dziwne, o metrze chcę osobny post zrobić, hmmm nie kojarzę stacji z mózgiem….podpowiesz mi? 🙂