Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Wiejski kościół Trosa.

W XIII wieku w okolicy, w której znajduje się Trosa lands kyrka była osada rybacka. Jej mieszkańcy zbudowali niewielki kościół. Nie wiadomo kiedy dobudowano wieżę i zakrystię, ale zakłada się, że skoro w województwie Sörmland większość kościołów otrzymała zakrystię więc i kościół w Trosa dostał ją w tym czasie, czyli w XIV wieku.

W XV wieku przerobiono strop kościoła, budując ceglane, gwiaździste sklepienia.

W 1773 roku kościół stracił w pożarze dach i stare prezbiterium. Pożar powstał w bardzo niefortunny sposób. Ktoś chciał zestrzelić siedzącą na kościele srokę. Tak strzelił, że zaczął płonąć dach świątyni. Po pożarze kościół został stopniowo odbudowany. Wieżę podwyższono, zburzono południowy przedsionek, nowe wejście zrobiono w wieży, a okna dostały ten sam rozmiar.

Kościół również otrzymał nowe/stare dzwony (stare się stopiły), które odlano z resztek starych dzwonów. Wnętrze kościoła zostało pobielone. W ten sposób zasłonięto zniszczone w pożarze malowidła. W latach 30 tych XX wieku podczas remontu odsłonięto malowidła.

Jest to niewielka jednonawowa świątynia.

W kościele można obejrzeć chrzcielnicę z Gotlandii, którą wykonał mistrz Sigraf.

Ołtarz jest z XVI wieku i został wykonany w Holandii.

Ambona pochodzi z XVIII wieku i została wykonana w Sztokholmie.

Pierwsze organy kościół otrzymał w XIX wieku. Kolejne zostały wykonane w 1930 roku. Obecne są z 1969 roku.

Na północnej ścianie umieszczona jest figura św. Anny z XV wieku.

Kolekcja tarcz pogrzebowych z herbem Ture Pederson Bielke jest uważana za najstarszą kompletną serię z tego rodzaju w Szwecji.

Przy kościele znajduje się niewielki cmentarz.

Źródło:

https://www.svenskakyrkan.se/trosa/trosa-lands-kyrka