Jarmarki Bożonarodzeniowe w Szwecji.
Większość jarmarków odbywa się tylko w jedną niedzielę Adwentu. Niektóre tak jak ten w Gamla Enskede trwa przez jeden cały weekend. Te jarmarki zdecydowanie różnią się od tych w centrum Sztokholmu. Mają zdecydowanie fajniejszy klimat – szczególnie ten organizowany przez kościół.
1 Sigtuna
Jarmark w Sigtuna odbywa się co roku od pięćdziesięciu lat w każdą niedzielę Adwentu.
Po ilości osób widać, że jest jednym z najbardziej popularnych jarmarków świątecznych w okolicy. W jednej z uliczek znajduje się „kącik” jadalny. Na rynku można się przyjrzeć pracy rzemieślników. Trzeba przyznać, że faktycznie ma fantastyczny klimat świąt. Na tym jarmarku również można posłuchać muzyki na żywo.
2 Nyckelviken (Nacka)
Co roku w Nyckelviken organizowany jest niewielki jarmark świąteczny.
Na terenie Nyckelvikens Herrgård rozstawiają się stoiska lokalnych sprzedawców. Jeżeli chce się coś kupić ciepłego do jedzenia czy picia to trzeba zajrzeć do dworku Nyckelviken, w którym na co dzień funkcjonuje restauracja z kawiarnią.
Jeżeli ktoś ma ochotę, to może sobie przyrządzić grilla. Ogromną atrakcją, szczególnie dla dzieci są zwierzaki, czyli krowy, kuce, owce i niesamowite kury.
Na jarmarku w Nyckelviken można posłuchać tradycyjnych szwedzkich pieśni świątecznych wykonanych przez chór.
3 Sundbyberg
Ten jarmark ma bardzo fajną, świąteczną atmosferę, której sprzyja miejsce, w którym się odbywa. Rzemieślnicy sprzedają swoje produkty (skóry zwierzęce, wyroby futrzarskie, sery, miody itd.) . Dodatkowym plusem jest to, że można posłuchać na żywo zespołu śpiewającego szwedzkie kolędy.
4 Stora Sköndal
Julmarknad w Stora Sköndal odbywa się na terenie dużej szklarni należącej do Kristinahuset.
Wśród prawie 50 wystawców, znajdujących się w środku szklarni jak i dookoła można znaleźć lokalne produkty, skóry zwierzęce, rękodzieło itd.
A także jedzenie i napoje.
Wśród atrakcji wymienić można fiskdamm, czyli łowienie na wędkę w ciemno, występy chóru, możliwość zostawienia listu dla św. Mikołaja.
5 Gamla Enskede
Jest to chyba największy jarmark w Sztokholmie i jednocześnie najbardziej ściśnięty. Pomimo tego, że odbywa się na peryferyjnej dzielnicy, to jest bardzo popularnym jarmarkiem i co roku odwiedza go mnóstwo osób. Podobno około 80 sprzedawców wystawia na tym jarmarku swoje produkty, w tym lokalny browar Gamla Enskede Bryggeri. Jarmark odbywa się w jeden z weekendów (sobota i niedziela) Adwentu.
6 Enskedeparken
Ten niewielki jarmark przyciąga mnóstwo osób. Sprawia wrażenie nieco chaotycznego, ponieważ stoiska ustawione są bez ładu i składu. Pomimo tego, że jest położony nieco na uboczu, łatwo jest do niego dotrzeć dzięki pobliskiej stacji metra Enskede Gård.
Sercem jarmarku jest niewielka cukiernia Enskedeparkens Bageri, do której ciągnie się „kilometrowa” kolejka.
Oprócz cukierni są też wolnostojące stanowiska z ciepłymi przekąskami.
A także stoiska z rękodziełem, świątecznymi rzeczami, a także obowiązkowo z piwem z pobliskiego browaru.
7 Farsta Gård
Jest to jeden z najpiękniejszych jarmarków w okolicy Sztokholmu. Odbywa się w przepięknym Farsta Gård.
Na dziedzińcu Farsta Gård znajduje się mnóstwo straganów z rękodziełem, przysmakami regionalnymi i oczywiście jedzeniem na ciepło.
Fantastyczną atrakcją dla dzieci jest przejażdżka na kucyku za 40 koron (2023 rok).
8 Österhaninge Kyrka
Kościół Österhaninge organizuje jarmark w swoim centrum parafialnym.
Na jarmarku znajdują się tradycyjne stoiska i mnóstwo atrakcji organizowanych przez kościół – np. loteria.
Jedną z atrakcji jest przejażdżka wozem zaprzężonym w konia.
Znakiem, że jest to Julmarknad związany z kościołem jest żywy żłobek i koncert w pobliskim kościele.
Na Jarmarku można napić się glögg z pierniczkiem, można zjeść hotdoga, a na Plebanii jest kawiarnia, w której można się napić czegoś ciepłego i zjeść bułeczkę szafranową. Wszystko to jest na zasadzie „co łaska” (oprócz stoisk normalnych sprzedawców i miejscowej kawiarni), czyli wrzuca się datek do skarbonki albo przesyła pieniądze swishem (szwedzki odpowiednik blik).
Jest to jeden z najfajniejszych jarmarków świątecznych, na których byłam – taki z klimatem starej Szwecji (byliśmy jednymi z nielicznych obcokrajowców). Dodam, że kościół Österhaninge organizuje dojazd autobusowy na swój jarmark.