Szwecja,  Szwedzkie przysmaki,  Szwedzkie święta

Jarmarki świąteczne w Sztokholmie.

Julmarknad, czyli jarmark bożonarodzeniowy do Szwecji jarmarki przywędrował z Niemiec. W Sztokholmie jarmarków jest całe mnóstwo. Większość z nich odbywa się tylko w jedną niedzielę Adwentu.

1. Gamla Stan

Jarmark na Stortorget na sztokholmskim Starym Mieście jest chyba najbardziej znanym jarmarkiem w Sztokholmie. W tym miejscu jarmarki odbywają się od XIV wieku. Dzisiejsze budki z wyglądu przypominają te średniowieczne. Jarmark na Gamla Stan zaczyna się około miesiąca przed Bożym Narodzeniem i trwa do zazwyczaj 23 grudnia. Otwarty jest codziennie. Nie ma tu sceny muzycznej, która po prostu by się już nie zmieściła na rynku.

2. Skansen

Jarmark w Skansenie organizowany jest od roku 1903 w piątki, soboty i niedziele adwentowe. Jest to spory jarmark, ale ze względu na płatne bilety do Skansenu nie zobaczymy tu takich tłumów jak w Sigtunie, co oczywiście ma też i swoje zalety. Ten jarmark ma świetną ofertę gastronomiczną. Dodatkową atrakcją  są pracownicy Skansenu poprzebierani w stare stroje, których można spotkać na jarmarku.

W okresie świątecznym cały Skansen przeobraża się i można dodatkowo zobaczyć, jak w dawnych czasach obchodzono święta.

3. Wasa Julmarknad na Odenplan.

Wasa Julmarknad pierwszy raz odbył się w 2012 roku. Co roku odbywał się w innym miejscu ale zawsze w okolicy Odenplan. To niewielki jarmark, na którym sprzedawane są tradycyjne wyroby rzemieślnicze, domowe wypieki, świąteczne ozdoby, świece i produkty organiczne.

4. Kungsträdgården

Jest to jarmark świąteczny, na którym sprzedają własne wyroby uczniowie z około 192 szkół średnich. Sprzedają biżuterię, ubrania, naczynia, ozdoby, a także serwują coś ciepłego do picia i jedzenia. Większość rzeczy wytwarzają sami.

5. Tessinparken

To niewielki jarmark, na którym jest kilka dosłownie budek. Na tym jarmarku można kupić produkowaną lokalnie żywność i rękodzieło. W tym roku jako jeden z niewielu jarmarków odbywał się w trzy soboty grudnia.

6. Skeppsholmen

Na tym jarmarku można zobaczyć na żywo pracujących kowali i innych rzemieślników. Oprócz zakupów można coś zjeść, wypić i ogrzać się przy żywym ogniu. Ten jarmark ma bardzo fajny klimat – również dzięki miejscu, w którym się odbywa.

7. Rosendahls trädgård

Jest to jarmark na, którym sprzedają swoje autorskie projekty studenci z Beckmans Designhögskola. Jeżeli ktoś lubi niepowtarzalne przedmioty, to jest to idealny jarmark dla niego. Jarmark odbywa się w dużej szklarni, do której, żeby wejść,  trzeba odstać swoje w kolejce.

8. Gamla Enskede

Jest to chyba największy jarmark w Sztokholmie i jednocześnie najbardziej ściśnięty. Pomimo tego, że odbywa się na peryferyjnej dzielnicy, to jest bardzo popularnym jarmarkiem i co roku odwiedza go mnóstwo osób. Podobno około 80 sprzedawców wystawia na tym jarmarku swoje produkty, w tym lokalny browar Gamla Enskede Bryggeri. Jarmark odbywa się w jeden z weekendów (sobota i niedziela) Adwentu.

9.Sundbyberg

Ten jarmark ma bardzo fajną, świąteczną atmosferę, której sprzyja miejsce, w którym się odbywa. Rzemieślnicy sprzedają swoje produkty (skóry zwierzęce, wyroby futrzarskie, sery, miody itd.) . Dodatkowym plusem jest to, że można posłuchać na żywo zespołu śpiewającego szwedzkie kolędy.

10. Nyckelviken

Co roku w Nyckelviken organizowany jest w pierwszą niedzielę Adwentu niewielki jarmark świąteczny.

Na terenie Nyckelvikens Herrgård rozstawiają się stoiska lokalnych sprzedawców. Jeżeli chce się coś kupić ciepłego do jedzenia czy picia to trzeba zajrzeć do dworku Nyckelviken, w którym na co dzień funkcjonuje restauracja z kawiarnią.

Jeżeli ktoś ma ochotę, to może sobie przyrządzić grilla.  Ogromną atrakcją, szczególnie dla dzieci są zwierzaki, czyli krowy, kuce, owce i niesamowite kury.

Na jarmarku w Nyckelviken można posłuchać tradycyjnych szwedzkich pieśni świątecznych wykonanych przez chór.

11. Sigtuna

Jarmark w Sigtuna odbywa się co roku od pięćdziesięciu lat w każdą niedzielę Adwentu.

Po ilości osób widać, że jest jednym z najbardziej popularnych jarmarków świątecznych w okolicy. W jednej z uliczek znajduje się „kącik” jadalny. Na rynku można się przyjrzeć pracy rzemieślników. Trzeba przyznać, że faktycznie ma fantastyczny klimat świąt. Na tym jarmarku również można posłuchać muzyki na żywo.

Źródła:

https://www.nyckelvikensherrgard.se/index.php/aktiviteter/julmarknad

https://www.skansen.se/sv/julmarknad

%d bloggers like this: