Szwecja,  Szwedzkie przysmaki,  Szwedzkie święta

Jarmarki świąteczne w Sztokholmie.

Julmarknad, czyli jarmark bożonarodzeniowy do Szwecji jarmarki przywędrował z Niemiec. W Sztokholmie jarmarków jest całe mnóstwo. Większość z nich odbywa się tylko w jedną niedzielę Adwentu.

1. Gamla Stan

Jarmark na Stortorget na sztokholmskim Starym Mieście jest chyba najbardziej znanym jarmarkiem w Sztokholmie. W tym miejscu jarmarki odbywają się od XIV wieku. Dzisiejsze budki z wyglądu przypominają te średniowieczne. Jarmark na Gamla Stan zaczyna się około miesiąca przed Bożym Narodzeniem i trwa do zazwyczaj 23 grudnia. Otwarty jest codziennie. Nie ma tu sceny muzycznej, która po prostu by się już nie zmieściła na rynku.

2. Skansen

Jarmark w Skansenie organizowany jest od roku 1903 w piątki, soboty i niedziele adwentowe. Jest to spory jarmark, ale ze względu na płatne bilety do Skansenu nie zobaczymy tu takich tłumów jak w Sigtunie, co oczywiście ma też i swoje zalety. Ten jarmark ma świetną ofertę gastronomiczną. Dodatkową atrakcją  są pracownicy Skansenu poprzebierani w stare stroje, których można spotkać na jarmarku.

W okresie świątecznym cały Skansen przeobraża się i można dodatkowo zobaczyć, jak w dawnych czasach obchodzono święta.

3. Wasa Julmarknad na Odenplan.

Wasa Julmarknad pierwszy raz odbył się w 2012 roku. Co roku odbywał się w innym miejscu, ale zawsze w okolicy Odenplan. To niewielki jarmark, na którym sprzedawane są tradycyjne wyroby rzemieślnicze, domowe wypieki, świąteczne ozdoby, świece i produkty organiczne.

4. Kungsträdgården

Jest to jarmark świąteczny, na którym sprzedają własne wyroby uczniowie z około 192 szkół średnich. Sprzedają biżuterię, ubrania, naczynia, ozdoby, a także serwują coś ciepłego do picia i jedzenia. Większość rzeczy wytwarzają sami.

5. Tessinparken

To niewielki jarmark, na którym jest kilka dosłownie budek. Na tym jarmarku można kupić produkowaną lokalnie żywność i rękodzieło. W tym roku jako jeden z niewielu jarmarków odbywał się w trzy soboty grudnia.

6. Skeppsholmen

Na tym jarmarku można zobaczyć na żywo pracujących kowali i innych rzemieślników. Oprócz zakupów można coś zjeść, wypić i ogrzać się przy żywym ogniu. Ten jarmark ma bardzo fajny klimat – również dzięki miejscu, w którym się odbywa.

7. Rosendahls trädgård

Jest to jarmark na, którym sprzedają swoje autorskie projekty studenci z Beckmans Designhögskola. Jeżeli ktoś lubi niepowtarzalne przedmioty, to jest to idealny jarmark dla niego. Jarmark odbywa się w dużej szklarni, do której, żeby wejść,  trzeba odstać swoje w kolejce.

 

Źródła:

https://www.nyckelvikensherrgard.se/index.php/aktiviteter/julmarknad

https://www.skansen.se/sv/julmarknad